Turizm işletmelerinde sekiz kalite yönetim prensibinin uygulanması üzerine bir araştırma
A study on implementing of eight quality management principles in tourism companies
- Tez No: 172953
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Değişen dünya şartlarında Turizm gibi hassas bir sektörde faaliyet göstermenin güçlüğü gittikçe artmaktadır. Dünyayı tedirgin eden terör olayları, doğal felaketler ve salgın hastalık riskleri insanların seyahat etme özgürlüklerini kendiliğinden kısıtlarken, her şeye rağmen varlığını sürdürmek zorunda olan turizm işletmeleri de kendilerine göre bir takım önlemler almaktadır. En önemli olan noktalardan biri, bir yandan değişikliğe ayak uydurabilecek bir yapıyı oluşturabilmek diğer yandan da çeşitli kriz ortamlarında direnç gösterebilecek şekilde kendi istikrarlı yönetim anlayışını oluşturmaktır. Bu iki tezat gibi görünen anlayışın bir arada işleyebileceği yeni anlayış kalite yönetimi ve prensiplerine sahip çıkma ihtiyacım ortaya çıkarmıştır. İnsanların bilinç düzeyleri ve beklentileri arttıkça müşteriye odaklı olma gerçeği artık göz ardı edilemez olmuş, bütün faaliyetlerin merkezine müşteri kavramı oturtulmuştur. Otelcilik sektöründe en çabuk uyum sağlanan prensip bu olmalıdır çünkü işin doğası gereği, sürekli müşteri ile yüz yüze çalışılan bu sektörde zaten müşterinin öncelikli olması fikri her zaman kabul görmüştür. Müşteriye verilecek hizmeti bir sistem dahilinde gerçekleştirmek ve bu sistemin sürekli gelişmesini sağlamak, bu gelişme ihtiyaçlarını da veri analizleri yaparak tespit etmek konunun özünü oluşturmaktadır. Sistemi oluştururken tüm faaliyetlerin bir süreç yaklaşımıyla yeniden organize edilmesi, süreçlerdeki gelişmeler için çalışanların da katkı yapacağı ortamlar hazırlanması için ise işletmede kalite yönetim sistemini oluşturma vizyonu olan liderlerin varlığı çok önemlidir. Çünkü liderlerin vizyonunu aktarabilecek şekilde iletişime açık olmaları ve aktardıkları ve örnek davranışları ile de çalışanların ufuklarını açmaları gerekmektedir. Toplam kalite yönetiminde bilginin paylaşılması bu anlayışın yayılması konusuna ivme kazandırmaktadır. Dolayısıyla işletmede yapılan bu çalışmaların tedarikçiler ve diğer kuruluşlara anlatılabilmesi fırsatlarının değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Pine Bay Holiday Resort'ta yapılan bu çalışmaların örnekleri verilmiştir. Tüm çalışmalarda önce personele bilgi aktarılmış onların katkıları alınmış, faaliyet gerçekleştirildikten sonra anket çalışmaları yapılmış sonuçları değerlendirilmiş ve iyileştirme önlemleri alınmıştır. Ayrıca çalışmaların varsa önceki yıllardaki sonuçlarıyla karşılaştırmalı analizleri yapılmıştır. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tourism has become a highly sensitive sector due to the recent changes that take place throughout the world. While terror, natural disasters and epidemics limit people's freedom of travel, tourism sector has been taking precautions to overcome these mentioned obstacles. One of the most important points for the people involved in this sector is that they should, in one hand, restructure in accordance with the changes and, in the other, they are in a position to establish a stable management system to resist to these contexts of crises. Consequently, there has occurred the need for a new understanding for quality management and its principles where these two seemingly contradictory situations above can exist hand in hand with one another. As people's expectations and consciousness increase, becoming more customer-centred has been inevitable and the concept of customer has been placed in the centre of all the activities in tourism sector. Similarly, this view appeared to be a key the principle to be adopted as soon as possible in the hotel management and as it is a sector where there is always an ongoing interaction with customers, it had an immediate acceptance. Realising the services to offer the customers in a systematic manner and improving this system, identifying the requirements for this improvement by means of data analysis constitute the core of this understanding. In order to reorganise all the activities with a process- approach and create contexts where the employees contribute to these processes, the existence of leaders who have a vision for quality management system is of utmost importance. The leaders are expected to convey their vision via their openness for interaction with employees and broaden their horizons through effective modelling. In total quality management, sharing the knowledge speeds up the spreading of this new understanding. Thus, the opportunities to inform the suppliers and other institutions about the activities should not be ignored. In this study, the examples of activities conducted within this framework in Pine Bay Holiday Resort are presented. During the activities, the employees were informed of the actions which were about to take place and their continual contribution to these activities was maintained throughout. Moreover, following the activities, the employees' views regarding the activities were elicited by means of questionnaires and finally, the results obtained were analysed. Based on the results reached, steps to be taken were determined. In addition, the results were compared and contrasted where possible with the results of similar activities previously conducted. vu