Sürekli CO2 laser
- Tez No: 172957
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışma da sürekli bir CO- laser gerçekleştirilmiştir. Sürekli bir CO- laseri oluşturan ana parçalar; laser tübü, Brewster pencereleri, aynalar ve tutucuları, gaz dağıtım sistemi, COp-Np-He gazları ve güç kaynağıdır. Laser tübü pyrex camdan yapılmıştır. Elektriksel uyarma esnasında ortaya çıkan ısıyı atmak için, laser tüpünün üzerine su ceketi yapılmıştır. Laserde tam yansıtıcı ayna olarak eğrilik yarıçapı, R=316.2 cm olan BK-7 cinsi plano-konkav cam mercek, üzerine vakumda sırasıyla Cr ve Au buharlaştırılarak kullanılmış tır. Çıkış aynası olarak Ge veya GaAs tercih edilmiştir. Ge tek kristalinin iki yüzeyide mekanik olarak 0.05 ym'ye kadar parlatılmıştır. Brewster pencereleri olarak NaCİ kristalleri kullanılmıştır. Gaz dağıtımı iğne uçlu vanalar (needle valves) kullanıla rak yapılmış ve elektriksel uyarma için 12 kv - 100mA1 lik bir d. a. güç kaynağı geliştirilmiştir. Çeşitli kavite konumları ve gaz karışımlarında irdelenen laser çıkışı, bir termopil ile gözlenmiştir. v
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, a continuous wave C02 laser has been realized. The CW C0~ laser is composed of; a laser tube, Brewster windows, mirrors and their holders, gas distribution system, C02-N?-He gas supplies and a power supply. Laser tube used in this work was made of pyrex glass. A water cooling jacket was built on to the tube in order to exract the excess heat. Total reflecting mirror of the laser consisted of BK-7 plano-concave glass lens having radius of curvature, R=316.2 cm on to which Crand Au were vaporized under vacuum conditions respectively. Output couplers were either Ge or GaAs single crystals. Both surfaces of the Ge crystal has been mechanically polished up to 0.05 um. NaCl crystals were used as Brewster windows. Gas distribution was accomplished by needle valves, and a 12 kV-100mA d.c. power supply was built for electrical excitation. Laser output which has been measured for various cavity configurations and gas mixtures was monitored with a thermopile. vi