Cinsiyetin ve yerleşim sıklığının broiler performansına olan etkileri
- Tez No: 172972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TESTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma ile etlik piliç üretiminde uygun bir yerleşim sıklığının bulunması ve farklı cinsiyetlerin ayrı ayrı yetiştirilmelerinin broiler performansına olan etkilerinin saptanması amaçlanmışlar. Araştırma üç değişik, yerleşim sıklığının (12 civ- 2 2 2 civ/m,24,2 civciv/m, 16 civciv/m ) erkek, dişi ve karışık gruplara uygulanması şeklinde yürütülmüştür. Canlı ağırlık ortalamaları bakımından değişik yer leşim sıklıkları- arasında önemli bir farklılık görülmemiş tir. Fakat, cinsiyetlerin ayrı yetiştirilmelerinin önemli farklılıklar meydana getirdiği, ayrı yetiştirilen hayvanların karışık yetiştirilenlerden ortalama olarak daha üs tün performans gösterdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this.research was to evaluate the effects of stocking density and maintaining males and females in different groups on the performance of the“broilers. In this study three different stocking densities 2 2 2 (12 chicks/m, 14.2 chicks/m, 16 chicks/m ) were applied to male, female and combined ”broiler groups. There were no significant differences among the stocking groups in terms of live weight. However it was found that raising chicks separately according to their "sexes showed significant differences and sexed groups showed better performance than the combined groups.