Akkaya köyü (Feke-Adana) fluorit-barit mineralleşmesinin metalojenik incelenmesi
  1. Tez No: 172986
  2. Yazar: A. SERDAR ÖZÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
VI ÖZ Doğu Toroslar bölgesinde yer alan çalışma sahasında Paleozoyik, Mesozoyik ve senozoyik üst sistemlerine ait otokton kaya birimleri gözlenir. Sistemleri temsil eden litostratigraf ik birimler genellikle karbonatlar ve kırıntılılar şeklinde olup uyumsuzluklar ve KD-GB gidişli düşey atımlı faylarla dokanak oluştururlar. Fluorit-barit mineralleşmesi ise, Kambriyen yaşlı Değirmentaş Kireçtaşı içerisinde filon şeklinde ve KB-GD gidişli- dir. Fluorit filonu İçin kuvars, barit, beyaz ve mor fluorit, kalsit; barit filonu için kuvars, barit ve kalsitten ibaret fa kir parajenez saptanmıştır, örnekler üzerinde yapılan sıvı kapanım çalışmalarında homojen dağılımlı, tek sıvı fazlı birincil sıvı kapanımlar gözlenmiş ve mineralleşmenin hidrotermal kökenli olamayacağı belirtilmiştir. Arazi ve laboratuvar verilerine ilaveten konuyla ilgili literatürün ışığı altında, çalışma sahasındaki fluorit-barit mineralleşmesi için sedimanter-diya jenez- remobilizasyon süreçlerini içeren epijenetik bir model düşünülmektedir. Bunun yanısıra yataklanmanın kırık sistemlerini seçtiği dikkati çekmektedir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT The autochthon rock units belonging to the Paleozoic, Mesozoic and Cainozoic upper systems are observed in the eastern part of Taurus region. The lithostratigrafic units represent systems that are in the form of carbonates and detrical materials. They are baundaries with in. unconformities and NE-SW directed vertical slip faults. The fluorite-barite mineralisation formed as a vein in The Cambrian aged Değirmentaş Limestone and directed NW-SE. Poor paragenesis which consists of quartz, barite, white and violet fluorite, calcite for the fluorite vein and barite, calcite,, quartz for the barite vein have been found. Single li quid phase primary inclusions with homogenous distributions have been observed and it has been proposed that mineralisation cannot be of hydrothermal origin. In addition to the area on laboratory observations an epigenetic model, which consists of sedimentary- diagenesis-remobilisation processes has been thought for fluorite- barite mineralisation under the light of literature which is re lated with this subject. However, it is noticed that the minera lisation selects the joint systems.