Marka hakkının devri sözleşmesi
Contract of assignment of trademark
  1. Tez No: 172985
  2. Yazar: ZAFER SALAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN ALBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Marka, bir teşebbüsün mal veya hizmetlerini diğer teşebbüslerin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işarettir. Somut bir varlık olmayan ve zilyetlik gibi bir fiili durumla üzerinde egemenlik kurulamayan markaların bu niteliğinden dolayı başka türlü korunması yoluna gidilmiştir. Bir marka sahibi, markasının etkin bir korumadan yararlanmasını sağlamak amacıyla, markasını tescil ettirme yoluna gidecektir. Zira, tescilli markalar özel hükümlerle koruma altına alınmıştır. Markasını tescil ettirmeyen marka sahibi ise, markasını ancak genel hükümlere göre koruyabilecektir. Aynı zamanda ekonomik ve ticari bir varlık olan marka farklı hukuki araçlarla değerlendirilebilir. Markanın devri işlemi de bu araçlardan bir tanesidir. Marka sahibi, çeşitli sebepler dolayısıyla markasını devretmek isteyebilir ya da devretmek zorunda kalabilir. Markanın devri işlemi, temlik amacı güden sözleşmelerin bir sonucu olmakla birlikte devir işlemi devreden ile devralan arasında bir devir sözleşmesi yapılmasıyla meydana gelir. Devir sözleşmesinin yapılması konusunda ise belirli kurallara uyulması gerekir. Aksi halde istenilen amaca ulaşılması mümkün olmaz. Bu çalışmada, tescilli markaların özellikleri, bazı hukuki kavramlarla benzerlik ve farklılıkları, devri ve devrin türleri ve özellikle markanın işletmeyle birlikte ve işletmeden bağımsız olarak devri incelenmiştir. Bu çerçevede marka devir sözleşmesinin tarafları, sözleşme yapılırken uyulması gereken kurallar ve sözleşmenin hüküm ve sonuçlarını doğurması ve benzer hakların devriyle karşılaştırılması yönlerinden ele alınmıştır. Çalışmanın ana amacı, marka hakkının devri sözleşmesinin ve uygulamada karşılaşılabilecek özel durumların incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Trademark is a sign that distinguish an enterprise's good or services from other enterprises' good or services. Trademark which is not tangible and which is not controlled de facto by possession, is protected by different rules because of these pecularities. A trademark owner, who aims at protecting his or her trademark in a effective way, would register it. Because registered trademarks are protected by special rules which fit them. Contrary to registered trademarks, unregistered signs are protected by common rules. Trademark which has both economic and commercial qulifications may be evaluated by different means. Assignment of trademark is one of these means. Trademark owner may, due to many different reasons, want or be obliged to assign his or her trademark. As a result of common contracts, also assignment of a trademark is perfected by a contract between assigner and assignee. This contract is regulated by some special formal and essential rules. Otherwise assignment would be void. In this study, are examined subjects as characteristics of trademarks, differences and similarities between trademarks and some other legal concepts, assignment and sorts of assignment of trademark and especially assigning of trademark with enterprise which exploit it and assigning trademark separately of the enterprise exploiting it. In this context, parties of the agreement of assignement, rules which must be observed when contracting such a settlement, effects and results of the assignment and comparison of the assignment of trademark to assignment of some other rights are studied. Main purpose of this study is treating the assignment of trademark and particular situations when acting this kind of agreement VI