Konya-Çumra Fethiye köyü arazilerinde toplulaştırmanın tarımsal altyapı hizmetlerine etkisi
- Tez No: 57166
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
öz Yüksek Lisans Tezi KONYA - ÇUMRA - FETHİYE KÖYÜ ARAZİLERİNDE TOPLULAŞTIRMANIN TARIMSAL ALTYAPI HİZMETLERİNE ETKİSİ Salih AKKAYA Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç. Dr. Hüseyin ŞİMŞEK 1996, Sayfa : 62 Jüri : Prof. Dr.Mehmet KARA Doç. Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ Yrd.Doç. Dr. Hüseyin ŞİMŞEK Bu araştırmada, Konya - Çumra - Fethiye Köyü'nde uygulanan arazi toplulaştırma projesinin, tarımsal altyapı hizmetlerine etkisi incelenmiştir. Toplulaştırma yapılan alanda, toplulaştırmadan önce ve sonraki durum karşılaştırılarak, toplulaştırmanın alan kayıpları, parsel sayısı ve şekli, sulama şebekeleri, sanat yapılan, drenaj şebekeleri, ulaşım durumu, tesviye çalışmaları ve sulama oranına etkileri incelenmiştir. Toplulaştırma ile parsel sayısında % 40 azalma tesbit edilmiş, çokgen ve şekilsiz parsel sayısı % 62'den % 19'a düşmüş, sulama şebekesinin kapladığı alanda % 22'lik azalma sağlanmış, yol ağından faydalanan parsel sayısı % 52.9'dan % 100'e, sulama oranı da % 43.38 'den % 98.36'ya yükselmiştir. Anahtar Kelimeler : Arazi parçalanması, arazi dağılımı, arazi toplulaştırması, şekilsiz parsel, sulama oranı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF THE LAND CONSOLIDATION ON THE AGRICULTURAL SUBSTRUCTURE SERVICES IN THE LAND OF KONYA ? ÇUMRA - FETHİYE Salih AKKAYA Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Structures and Irrigation Supervisor : Assist.Prof.Dr.Hüseyin ŞİMŞEK 1996, Page : 62 Jury : ProfDr Mehmet KARA Assoc.Prof.Dr.Nizamettin ÇİFTÇİ Assist. Prof.Dr. Hüseyin ŞİMŞEK In this research was inwestigated, the effect of land consolidation aplications to agricultural substructure studying in the land of Konya - Çumra - Fethiye. In the area of land consolidation applied, was comparatived previous and subsequent situation from land consolidation was investigated to lost of area, number of plot and shape, irrigation networks, farm irrigation structures, drainage network, transportation conditions, leveling work and irrigation rate. In the result of land consolidation the number of plos was reduced 40 %, the number of polygon and shapeless plot was reduced from 62 % to 19 %. In the covered area of irrigation networks was provided 22 % reducing. The number of plot using road network was increased from 52.9 % to 100 % and irrigation rate was raised from 43.38 % to 98.36 %. Key words : Land piece, land untidy, land consolidation, shapeless plot, irrigation rate. n