Sübstite arildiazonyum tuzlarının Etil Asetoasetat'la kenetlenme ürünleri ve bunlardan oluşan 2-pirazolin-5-on türevlerinin sentezi ve spektral verileri
- Tez No: 59094
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM ROLLAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
1. ÖZET 3-Metil-4-(o-klorofenilhidrazono)-5-izoksazolon yapısındaki Drazoksolon'uıı fungisidal bir ajan olduğu bUdirilmiştir.3-Metil-4-[(2,4-dihidro-4-sübstitüe-3H- 1,2,4- triazol-3-tiyon-5-il)fenilhidrazono]-5-İ2;oksazolonlann da çeşitli bakteri ve mantar suşlanna karşı antibakteriyel ve antifungal aktivitelere sahip olduğu gösterilmiştir.Diğer yandan l,2,4-triazolin-3-tiyon/3-on'lann, l,3,4-oksadiazolin-2- tiyon'lann ve hidrazid-hidrazon'lannın çok çeşitli farmakolojik etkilerden sorumlu oldukları bilinmektedir. Bu gözlemler, 5-pirazolin veya yukarıda sözü edilen heterosiklik halkalardan birinin fenilhidrazono artığı vasıtasıyla birleştirildiği yeni bileşikler sentezlenmesi ve bunların olası antimikrobiyal etMlerinin incelenmesi için bizi cesaretlendirmiştir. Bu çalışmada prim er aromatik aminlerin diazonyum tuzlan etil asetoasetatla kenetlenmiştir. Daha sonra da 4-arilhidrazono-2-pirazolin-5-on türevleri, bu kenetlenme ürünlerinin sübstitüe hidrazinlerle sİklizasyonu sonucu sentezlenmiştir.İlk önce prim er aromatik aminler, literatür yöntemlerine göre hazırlanmışlardır. Etil 4- (benzoilamino)benzoat, benzoilklorür ite etil 4-aminobenzoat'tan hazırlanmıştır. Etil 4-(benzoilamino)benzoat, daha sonra hidrazin hidrat ile 110-130 °C'de 45 dakika ısıtılmak suretiyle 4-(benzoüamino)benzoil hidrazin [1] elde edilmiştir. Bu madde, etil / allil / fenil izotiyosiyanatlar ve fenil izosiyanat ile etanollü ortamda 2 saat ısıtılarak sırasıyla l-[4-(benzoüamino)ber^oü]-4-etil-tiyosemikarbazid [4a], l-[4- (benzoüamino)benzoil]-4-allil-tiyosemikarbazid [4b], l-[4-(benzoüamino)benzoil]-4~ fenil-tiyosemikarbazid [4c] ve l-[4-(benzoüamino)benzoil]-4-fenil-semikarbazid [4d] elde edilmiştir. 4a-d Büeşiklerinin 2N sodyum hidroksit, çözeltisi içinde ısıtılmasıyla da 5-(4-aminofenil)-2,4-dihidro-4-etil-3H-l,2,4-triazol-3-tİyon [5a], 5-(4- ammofenil)-2,4-dihidro-4-allil-3H-l,2,4-triazol-3-tiyon [5b], 5-(4-aminofenil)-2,4- dihidro-4-fenil-3H-l,2,4-triazol-3-tiyon [5c], 5-(4-atrıinoferjil)-2,4-dihidro-4-fenil- 3H-l,2,4-triazol-3-on [5d] bileşikleri kazanılmıştır. Bu bileşiklerden 4d ve 5d'nin orijinal bileşikler olduğu tespit edilmiştir. 4-Aminobenzoik asit[(4- fluorofenil)metilen]hidrazidi [3], 4-fluorobenzaldehid'in 4-aminobenzoik asit hidrazidi[2] ile reaksiyonuyla sentezlenmiştir. 4-Aminobenzoik asit hidrazidi ise daha önceden etil 4-aminobenzoat'ın hidrazin hidrat ile 130 °C'de 1 saat ısıtılmasıyla elde edilmişti. 5-(4-Aminofenil)-l,3,4-oksadiazol-2(3H)-tiyon [5e], madde 2'den başlayarak karbon sülfür ve potasyum hidroksit'in etkisi ile hazırlanmıştır. Primer aromatik aminlerin [3, 5a-e] diazonyum tuzlan, madde 3,5a-e'lere nitröz asitin etkisi ile hazırlanmış ve bunlar, sodyum asetatlı ortamda etil asetoasetat ile kenetlenmişlerdir. Kenetlenme ürünleri şu şekilde formüle edilmiştir : 4-{[(oc-Asetil, a-karbetoksi)metilen]hidrazono}benzoik asit-[(4-fluorofenil)metilen]hidrazid [6a] ; etil 2-[(2,4-dihidro-4-etil-3H-l,2,4-triazol-3-tiyon-5-il)fenilhidrazono]-3-oksobütirat [6b] ; etil 2^(2,4-dihidro-4-allil-3H-l,2,4-triazol-3-tiyon-5-il)fenilhidrazono]-3- oksobütirat [6c] ; etil 2-[(2,4-dihidro-4-fenil-3H-l,2,4-triazol-3-tiyon-5- il)fenilhidrazono]-3-oksobütirat [6d] ; etil 2-[(2,4-dihidro-4-fenil-3H-l,2,4~triazol-3- on-5-il)fenilhidrazono]-3-oksobütirat [6e] ve etil 2-[l,3,4-oksadiazol-2(3H)-tiyon-5- il)fenilhidrazono]-3-oksobütirat [6fJ. Bu kenetlenme ürünleri [6a-f], sübstitüe hidrazinlerle (hidrazin hidrat, 0- hidroksietilhidrazin, fenilhidrazin) reaksiyona sokulmuş ve aşağıdaki 4-arilhidrazono- 2-pirazolin-5-on türevleri [7-24] sentezlenmiştir. Benzoik asit-4-[(3-metil-2-pirazolin-5-on-4-iliden)hidrazono] [(4-fluorofenil) metilen] hidrazid [7] ; 3-metil-4-[(2,4-dihidro-4-etil-3H-l,2,4-triazol-3-tiyon-5- il)fenilhidrazono]-2-pirazolin-5-on [8] ; 3-metü-4-[(2,4-dihidro-4-allil-3H- 1,2,4- triazol-3-tiyon-5-il)fenilhidrazono]-2-pirazolin-5-on [9] ; 3-metil-4-[(2,4-dihidro-4- fenü-3H-l,2,4-triazol-3-tiyon-5-U)fenilhidrazono]-2-pirazolin-5-on [10] ; 3-metil-4- [(2,4-dMdro-4-fenü-3H-l,2,4-triazol-3-on-5-ü)feniMdra2»no]-2-pirazolin -5-on [1 1] ve 3-metil-4-[(l,3,4-oksadiazol-2(3H)-tiyon-5-U)feniMdrazono]-2-piraz»lin-5-on [12] etil 2-arilhidrazono-3-oksobütiratlann [6a-f] hidrazin hidrat ile reaksiyonundan elde edilmiştir.Benzoik asit-4-[(l-(P-hidroksietil)-3-metil-2-pirazolin-5-on-4-iliden) hidrazono] [(4-fluorofenü)metilen]hidrazid [13] ; l-(|3-hidroksietil)-3-metil-4-[(2,4-dihidro-4- etil-3H-l,2,4-triazol-3-tiyon-5-il)fenilhidrazono]-2-pirazolin-5-on [14] ; 1-(|3- hidroksietil)-3-metil - 4 - [ (2,4-diMdro-4-allü-3H-l,2,4-triazol-3-tiyon-5-il) fenilhid- razono]-2-pirazolin-5-on [15] ; l-(P-hidroksietil)-3-metil-4-[(2,4-dihidro-4-fenil-3H- l,2,4-triazol-3-tiyon-5-il)fenilhidrazono]-2-pirazolin-5-on [16] ; l-(P-hidroksietil)-3- metü-4-[(2,4-diMdro-4-fenü-3H-l,2,4-triazol-3-on-5-ü)fenilhidrazono]-2-pirazolin-5- on [17] ve l-(P-hidroksietil)-3-metil-4-[(l,3,4-oksadiazol-2(3H)-tiyon-5- il)fenilhidrazono]-2-pirazolin-5-on [18] ise etil 2-arilhidrazono-3-oksobütirat'lann [6a-f] P-hidroksietilhidrazin'le siklizasyonundan kazanılmıştır. Kenetlenme ürünleri [6a-f] fenilhidrazin ile reaksiyona sokulduğunda ise elde edilen ürünler benzoik asit-4-[(3-metil-l-fenil-2-pirazolin-5-on-4-iliden) hidrazono]-[(4- fluorofenü)metilen]hidrazid [19] ; 3 -metil- l-fenil-4-[(2,4-dihidro-4-etil-3H- 1,2,4- triazol-3-tiyon-5-il)fenilhidrazono]-2-pirazolin-5-on [20] ; 3-metil-l-fenil-4-[(2,4- diMdro-4-alül-3H-l,2,4-triazol-3-tiyon-5-il)fenilhidrazono]-2-pirazolin-5-on [21] ; 3- metil-l-fenü-4-[(2,4-dMdro-4-fenü-3H-l,2,4-triazol-3-tiyon-5-ü)fenilhidrazono]-2- pirazolin-5-on [22] ; 3-metil-l-fenil-4-[(2,4-dihidro-4-fenil-3H-l,2,4-triazol-3-on-5- il)fenilhidrazono]-2-pirazolin-5-on [23] ; ve 3-metil-l-fenil-4-[(l,3,4-oksadiazol- 2(3H)-tiyon-5-il)fenilhidrazono]-2-pirazolin-5-on [24] olarak formüle edilmiştir. 3-Metil-l-fenil-4-[(2,4-dihidro-2-asetil-4-fenil-3H-l,2,4-triazol-3-tiyon-5-il) fenil- hidrazono]-2-pirazolin-5-on [22a], madde 22'nin asetik anbidrit içinde ısıtılmasıyla; madde 22'nin hidrazin hidrat ile olan redüktif bölünmesinden ise 5-(4-aminofenil)-2,4- dihidro-4-fenil-3H-l,2,4-triazol-3-tiyon [22b] kazanılmıştır. Sentezlenen büeşiklerin UV, İR, ^-NMR, 13C-NMR, El-kütle (Electron Impact Ionization) spektrumlan ve elementel analizler (C,H,N,S) yardımıyla kanıtlanmıştır. Kenetlenme ürünleri [6a-f] ve onlardan türeyen siklizasyon ürünlerinin [7-24] UV spektrumlan hidrazon grubuna ait sırasıyla 390-360 nm. ve 432-377 nm.'lerde bandlargörülmüştür. Madde 6a-f ve 7-24'ün UV spektrumlannda 332-360 nm. arasmda yer alan ve 400 nm. civarında -N=N-grubuna ait absorbsiyon bandlan gözlenmemiştir. Bu bulguya dayanarak sözkonusu bileşiklerin yapılan hidrazon formunda verilmiştir. Tiyon-tiyol tautomerisi gösteren bu bileşikler üzerindeki spektroskopik araştırmalar ( İR, ^-NMR ve 13C-NMR ) tiyon formunun tercih edildiğini göstermiştir. ^-NMR spektrumlannda bazı bileşiklerin hidrazon N-H protonlarının döteryum ile yer değiştirdiği görülmüştür. ^-NMR verileri madde 14 ve 15'in Z ve E formunda bulunduğunu da kanıtlamıştır. Aynca, madde 6a, 7, 13 ve 19'un azometin protonlan sırasıyla 8,68; 9,83; 8,47; 9,85 ppm'lerde gözlenmiştir. ^-NMR spektrumlanndaki kimyasal kaymalara bağlı olarak madde 7 ve 19'daki azometin protonlan ile karbonil gruplan arasmda bir hidrojen bağının bulunduğu düşünülmüştür. 13C-NMR bulgularının değerlendirilmesi triazolin ve oksadiazolin içeren yapıların tiyon ; triazolin-3-on içeren yapıların on ; kenetlenme ve siklizasyon ürünlerinin hidrazon ve pirazolon halkasının on formunda olduğunu açığa çıkarmıştır. Sentezlenen bazı bileşiklerin El-kütle spektrumlan hidrazon, triazolin, oksadiazolin ve pirazolin yapılaraun beklenen parçalanma yollan göstermiştir. Son olarak, sentezlenen bileşiklerin çeşitli suşlara karşı antibakteriyel, antifungal ve antimikobakteriyel aktiviteleri mikrodilüsyon metoduyla incelenmiştir. Etil 2-[(2,4- diMdro-4-fenü-3H-l,2,4-triazol-3-tiyon-5-il)fenilMdrazono]-3-oksobütirat [6d] Staphylococcus aureus ATCC 29213 susuna karşı 7,8 ng/ml. 'lik bir konsantrasyonda aktif bulunmuştur. Bu çalışmada standart olarak kullanılan Seftriakson'un S.aureus ATCC 29213 susuna karşı literatürde kayıtlı 1-8 ug/ml.'lik M.İ.K değeri, 6d bileşiği üzerinde yapılacak ileri çalışmaların önemine işaret etmektedir. Siklizasyon ürünlerinden 3-metil-4-[(2,4-dihidro-4-allil-3H-l,2,4-triazol-3-tiyon-5- il)fenilhidrazono]-2-pirazolin-5-on [9] ve kenetlenme ürünlerinden etil 2-[(2,4- dihidro-4-fenil-3H-l,2,4-triazol-3-on-5-il) fenilhidrazono ] - 3 - oksobütirat [6e]Mycobacterium fortuitum ATCC 6841. susuna karşı 32 {xg/ml. konsantrasyonda aktif bulunmuştur. Bu M.İ.K. değeri ayrıca orta derecede dirençli bakterilere karşı Tobramisin'in gösterdiği 16-32 ug/ml'lik M.İ.K. değeriyle uygunluk göstermektedir. Gerek kenetlenme ürünleri, gerekse siklizasyon ürünlerinin Candida albicans ATCC 2091 susuna karşı gösterdiği 62,5 ng/ml.'lik M.İ.K. değeri, siklizasyon kademesinin aktiviteyi etkilemediğini ve bu aktiviteye yapıda bulunan asidik protonların katkısını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY SYNTHESIS AND SPECTRAL DATA OF THE COUPLING PRODUCTS OF SUBSTITUTED ARYLDIAZONIUM SALTS WITH ETHYL ACETOACETATE AND 2-PYRAZOLINE-5-ONE DERIVATIVES OBTAINED FROM THE FORMER Drazoxolon, 3-methyl-4-(o-chlorophenylhydrazono)-5-isoxazolone has been reported as a registered fungicidal agent. 3-Methyl-4-[(2,4-dihydro-4-substituted-3H- l,2,4-triazole-3-thione-5-yl)phenylhydrazono]-5-isoxazolones have also been demonstrated to possess antibacterial and antifungal activities against various bacterial and fungal strains. On the other hand, l,2,4-triazoline-3-thiones/ 3-ones, 1,3,4- oxadiazoline-2-thiones and hydrazide-hydrazones are known to be responsible for a wide variety of pharmacological effects. These observations led us to synthesize some novel compounds via combination of 5-pyrazoline with one of the above mentioned heterocyclic rings, linked by a phenylhydrazono moiety, and to investigate then- possible antimicrobial activities. In the present study, the diazonium salts of aromatic primary amines were coupled with ethyl acetoacetate. 4-Arylhydrazono-2-pyrazoline-5-one derivatives were subsequently synthesized by the cyclization of these coupling products with substituted hydrazines. Initially, aromatic primary amines were prepared according to the literature methods. Ethyl 4-(benzoylamino)benzoate was prepared from benzoylchloride and ethyl 4-aminobenzoate. Ethyl 4-(benzoylamino)benzoate was then heated with hydrazine hydrate at 110-130 °C for 45 minutes to give 4-(benzoylamino) benzoylhydrazine [2]. Compound 2 was refluxed with ethyl/ allyl/ phenyl isothiocyanates and phenyl isocyanate in ethanolic medium for 2 hours and l-[4-(benzoylamino)benzoyl]-4-ethyl-thiosemicarbazide [4a] ; l-[4-(benzoylamino) benzoyl]-4-allyl-thiosemicarbazide [4b] ; l-[4-(benzoylamino)benzoyl]-4-phenyl-thiosemicarbazide [4c] ; l-[4- (benzoylamino)benzoyl]-4-phenyl-semicarbazide [4d] were obtained, respectively. Compounds 4a-d were refluxed in 2N sodium hydroxide solution to yield subsequently 5-(4-aminophenyl)-2,4-dihydro-4-ethyl-3H-l,2,4-triazole-3-thione [5a] ; 5-(4-aminophenyl)-2,4-dihydro-4-allyl-3H-l,2,4-triazole-3-thione [5b] ; 5-(4- aminophenyl)-2,4-dihydro-4-phenyl-3H-l,2,4-triazole-3-thione [5c] ; 5-(4- aminophenyl)-2,4-dihydro-4-phenyl-3H-l,2,4-triazole-3-one[5d]. Of these compounds, 4d and 5d were determined to be original compounds. 4- Aminobenzoic acid [(4-fluorophenyl)methylene]hydrazide [3] was synthesized reacting 4-fluorobenzaldehyde with 4-aminobenzoic acid hydrazide [2], which was previously prepared by the reaction of ethyl 4-aminobenzoate with hydrazine hydrate for 1 h. at 130 °C. 5-(4-Aminophenyl)-l,3,4-oxadiazole-2(3H)-thione [5e] was prepared starting from compound 2 with carbon disulfide and potassium hydroxide. Aryldiazonium salts of the aromatic primary amines [3,5a-e] were formed by the action of nitrous acid on compounds 3, 5a-e at 0-5 °C. These were then coupled with ethyl acetoacetate in the presence of sodium acetate. The coupling products were formulated as 4-{[(a-acetyl, a-carbethoxy)methylene]hydrazono}benzoic acid-[(4- fluorophenyl)methylene]hydrazide [6a]; ethyl 2-[(2,4-dihydro-4~ethyl-3H- 1,2,4- triazole-3-thione-5-yl)phenylhydrazono]-3-oxobutyrate [6b]; ethyl 2-[(2,4-dihydro-4- allyl -3H-l,2,4-triazole-3-thione-5-yl)phenylhydrazono]-3-oxobutyrate [6c]; ethyl 2- [(2,4-dihydro-4-phenyl-3H-l,2,4-triazole-3-thione-5-yl)phenylhydrazono]-3- oxobutyrate [6d]; ethyl 2-[(2,4-dihydro-4-phenyl-3H-l,2,4-triazole-3-one-5- yl)phenylhydrazono]-3-oxobutyrate [6e] ; ethyl 2-[(l,3,4-oxadiazole-2(3H)-thione-5- yl)phenylhydrazono]-3 -oxobutyrate [6f]. These coupling products [6a-fj were reacted with substituted hydrazines (hydrazine hydrate, P-hydroxyethylhydrazine, phenylhydrazine) and the following 4- arylhydrazono-2-pyrazoline-5-one derivatives [7-24] were synthesized.Benzoic acid - 4 - [(3-methyl-2-pyrazoline-5-one-4-yIidene) hydrazono] - [ (4- fluorophenyl) methylene] hydrazide [7]; 3-methyl-4-[(2,4-dihydro-4-ethyl-3H-l,2,4- triazole-3-thione-5-yl)phenylhydrazono]-2-pyrazoline-5-one [8]; 3-methyl-4-[(2,4- dihydro^-aUyl-3H-l,2,44riazole-34Mone-5-yl)phenylhydrazono]-2-pyrazoline-5-one [9] ; 3-methyl - 4 - [ (2,4-dihydro-4-phenyl-3H-l,2,4-triazole-3-thione-5-yl) phenyl hydrazono]-2-pyrazoline -5-one [10] ; 3-methyl-4-[(2,4-dihydro-4~phenyl-3H-l,2,4- triazole-3-one-5-yl)phenylhydrazono]-2-pyrazoline-5-one [11] ; 3-methyl-[(l,3,4- oxadiazole-2(3H)-thione-5-yl)phenylhydrazono]-2- pyrazoline-5-one [12] were formed by the reaction of ethyl 2-arylhydrazono-3-oxobutyrates [6a-fJ with hydrazine hydrate. Benzoic acid-4-[((l-P-hydroxyethyl-3-methyl-2-pyrazoline-5-one-4-ylidene)hydra- zono]-[(4-fluorophenyl)methylene]hydrazide [13] ; l-(P-hydroxyethyl)-3-methyl-4- [(2,4-dmydro^-ethyl-3H-l,2,44riazole-34hione-5-yl)phenylhydrazono]-2-pyrazolirie- 5-one [14] ; l-(J3-hydroxyethyl) 3-methyl-4-[(2,4-dihydro-4-allyl-3H-l,2,4-triazole-3- thione-5-yl)phenylhydrazono]-2-pyrazoline-5-one [15] ; l-(|3-hydroxyethyl) 3-methyl- 4 - [ (2,4-dihydro-4-phenyl- 3H -l,2,4-triazole-3-thione-5-yl) phenylhydrazono ] -2- pyrazoline-5-one [16] ; l-(P-hydroxyethyl) - 3-methyl-4-[(2,4-dihydro-4-phenyl-3H- l,2,4-triazole-3-one-5-yl)phenylhydrazono]-2-pyrazoline-5-one [17] ; l-(P-hydroxy- ethyl)- 3 - methyl -[ (l,3,4-oxadiazole-2(3H)-thione-5-yl) phenylhydrazono ] - 2 - pyrazoline-5-one [18] were formed by the cyclization of ethyl 2-arylhydrazono-3- oxobutyrates with P-hydroxyethylhydrazine. When the coupling products [6a-f] were refluxed with phenylhydrazine, the products obtained were formulated as benzoic acid-4-[(3-methyl-l-phenyl-2- pyrazoline-5-one-4-ylidene)hydrazono]-[(4-fluorophenyl)methylene]hydrazide [19] ; 3-methyl-l-phenyl-4 - [ (2,4-dihydro-4-ethyl - 3H - 1,2,4 - triazole - 3 - thione - 5-yl) phenylhydrazono] - 2 -pyrazoline-5-one [20] ; 3-methyl-l-phenyl-4-[(2,4-dihydro-4- aUyl-3H-l,2,4-triazole-3-thione-5-yl)phenylhydrazono]-2-pyrazoline-5-one [21] ; 3- methyl-l-phenyl-4-[(2,4-dihydro-4-phenyl-3H-l,2,4-triazole-3-thione-5-yl)phenylhydrazono]-2-pyrazoline-5-one [22] ; 3 -methyl- l-phenyl-4-[(2,4-dihydro-4- phenyl-3H-l,2,4-triazole-3-one-5-yl)phenylhydrazono]-2-pyrazoline-5-one [23] ; 3- methyl-1 -phenyl - 4 - [ (l,3,4-oxadiazole-2(3H)-thione-5-yl) phenylhydrazono ] - 2 - pyrazoline-5-one [24]. 3-Methyl-l-phenyl-4-[(2,4-dihydro-2-acetyl-4-phenyl-3H-l,2,4-triazole-3-thione- 5-yl)phenymydrazono]-2-pyrazoline-5-one [22a] was synthesized by heating compound 22 in acetic anhydride. 5-(Aminophenyl)-2,4-dihydro-4-phenyl-3H-l,2,4- triazole-3-thione [22b] was gained by the reductive cleavage of compound 22 with hydrazine hydrate. Structures of the synthesized compounds were determined using UV, IR, *H- NMR, 13C-NMR, El-mass spectral data and elemental analysis (C,H,N,S). UV spectra of the coupling products [6a-f] and their cyclization products [7-24] exhibited a hydrazone (-NH-N=C-) group at 390-360 nm and 432-377 nm, respectively. In the UV spectra of compounds 6a-f and 7-24 absorptions arising from -N=N- bond at around 332-360 nm and 400 nm were not observed. Based on this finding, the structures of these compounds have been given in hydrazone form. Spectral investigations (IR, XH-NMR and 13C-NMR) on these compounds, having a thione function which could exist in thione-thiol tautomeric forms, showed the preference of thion form. The hydrazone N-H protons of some compounds exchanged with deuterium in the ^-NMR spectra. ^-NMR data also proved the existence of Z and E forms of compounds 14 and 15. In addition, azomethine protons of compounds 6a, 7, 13 and resonated at 8,68 ; 9,83 ; 8,47 ; 9,85 ppm, respectively. Due to the chemical shifts in the ^-NMR spectra, the presence of hydrogen bonds between azomethine proton and carbonyl function in compounds 7 and 19 have been considered.10 Evaluation of 13C-NMR data revealed the predominance of thione form of compounds containing triazoline and oxadiazoline ; one form of compounds containing triazoline-3-one ; hydrazone form of coupling and cyclization products and one form of pyrazolone ring. El-Mass spectra of some synthesized compounds showed the expected fragmentation pattern of hydrazone, triazoline, oxadiazoline and pyrazoline structures. Finally, the synthesized compounds were tested for antibacterial, antifungal and antimycobacterial activities against various strains by microdilution method. Ethyl 2- [ (2,4-dihydro-4-phenyl-3H-l,2,4-triazole-3-thione-5-yl) phenylhydrazono] - 3-oxobutyrate [6d] was found active against Staphylococcus aureus ATCC 29213 at a concentration of 7,8 ug/ml. In the present study, Ceftriaxone was used as standart. The fact that this standart had a reported MIC value of 1-8 ug/ml against S. aureus ATCC 29213, showed the significance of further studies on compound 6d. Of the cyclization products, 3-methyl-4-[(2,4-dihydro-4-allyl-3H-l,2,4-triazole-3- thione-5-yl)phenylhydrazono]-2-pyrazoline-5-one [9] with the coupling product, ethyl 2-[(2,4-dihydro-4-phenyl-3H-l,2,4-triazole-3-one-5-yl)phenylhydrazono]-3- oxobutyrate [6e] were found active against Mycobacterium fortuitum ATCC 6841 at a concentration level of 32 ug/ml. This MEC value was also in accordance with that of Tobramycine which was 16-32 ug/ml. against medium resistant bacteria. Observation of the same MIC results at 62.5 ug/ml. against Candida albicans ATCC 2091 for either coupling or cyclization products, exhibited that cyclization process did not changed the activity. This might indicate the contribution of the acidic protons to the activity.