Çimento işletmelerinde kalite maliyet sisteminin oluşturulmasına yönelik bir model önerisi
A model suggestion for forming a quality cost system at cement plants
  1. Tez No: 173002
  2. Yazar: BURCU ARIBAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN AVŞAR KURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Son yıllarda ekonomi ve teknolojideki artan gelişmeler sonucu oluşan rekabet ortamında işletmelerin ayakta kalabilmeleri için değişimin ve sürekli gelişmenin gerekliliği daha da belirginleşmiştir. Dünyada ve ülkemizde artan kalite bilinci ile işletmeler de maliyet azaltma fırsatları sağlayacak kalite iyileştirme çabalarına girmişlerdir. Kalite maliyet sisteminin kurulmasına yönelik çalışmalar da bu sürecin önemli bir parçasıdır. Bu çalışmanın amacı çimento sektöründe kalite maliyet sisteminin kurulması ve çalıştırılmasına yönelik sistem oluşturmaktır. Çalışmanın ilk bölümünde temel olarak kalite kavramının tarihsel gelişim süreci ele alınmıştır. Toplam kalite yönetimi anlayışı içerisinde kalite maliyetlerinin yeri vurgulanmıştır. İkinci bölümde, ilk olarak kalite maliyet sisteminin amacı üzerinde durulmuştur. Daha sonra kalite maliyetlerinin PAF modeline göre sınıflandırılması yapılmıştır. Kalite maliyet sisteminin kurulması için gerekli kıstaslar üzerinde durulmuştur. Kalite maliyetlerinin analiz teknikleri incelenmiş ve sistemin gelişme stratejileri ele alınmıştır. Son bölümde İse bir çimento fabrikasında kalite maliyet sisteminin kurulmasına yönelik bir uygulama örneği verilmiştir. Kalite maliyetleri belirlenmiş, hesaplanmış, analiz edilmiş ve azaltılması için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Due to the developments of economy and technology there is a competition atmosphere. In this stuation the companies have to be changed and ensured continuos development. Accourding to the quality awareness, companies try to improve quality by minimize the costs. The studies for forming of quality cost system are the importent part of this process. The aim of this study is set a quality cost system for the cement sector and make it to work. In the first part, historical improvement process of the concept of quality has been examined. Quality costs have been clarified accourding to the total qualty management. In the second part, firstly, the aim of the quality cost system has been discussed. The quality costs have been classify accourding to the PAF Model. The criterions for set a quality cost system have been discussed. Quality cost analiysis techniques and strategies for improve the system have been described. In the last part, there is an application for the quality control system set up in a cement plant. The quality costs have been determined, the results obtained have been evaluated, and the suggestions have been made for decrease the costs. VI