Lineer olmayan modellerde güven bölgelerinin incelenmesi ve Mitscherlich modeli
  1. Tez No: 173006
  2. Yazar: MÜJGAN TEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİKRİ AKDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
V ÖZ Bu çalışmanın amacı, lineer olmayan modellerdeki para metreler için ortak güven bölgesinin bulunmasıdır. Bu nedenle çalışmada önce bu tip modellerin tanıtımı, kısıtlanmış para metre kestirimleri ve çoklu parametreler için güven aralığı, bandı ve bölgesinin bulunması kuramsal olarak işlenmiştir. Çalışmanın esasını kapsayan ortak güven bölgeleri bulmada, ziraatçılıktaki lineer olmayan Mitscherlich modelinden yararlanılmıştır. Modelin içerdiği parametrelerin, belli güvenle o bölgede bulunacağı bilinerek, ekimi yapanların ne kadar ürün alacağı kestirilmiştir.Ayrıca bitki gelişim faktörünün etki değeri en iyi şekilde kestirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The aim of this work is the determination of the common confidence region for parameters of nonlinear models. For this purpose, first of all, descriptions of this type of models, estimation of the constrained parameters and deter mination of confidence intervals, bands and regions for multi parameters were theoretically investigated. Nonlinear Mitscher- lich model in agriculture was used for the determination of the common confidence region that covers the basis of the work. The amount produced by the cultivators was estimated by considering parameters of the model with definite confidence in that region. Furthermore, the effect of nutritional value was estimated in the best manner.