Anayasa Hukunda insan haklarına saygılı devlet ilkesi
Government principle respected to human rights in Constitutional Law
- Tez No: 173010
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OĞUZ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Eski Çağlardan günümüze kadar aynı önemini devam ettiren konuların başında insan haklan ve devletlerin insan haklan konusundaki yaklaşımları gelmektedir. insanların doğuştan sahip oldukları kabul edilen bu hakların kapsamı zamanla genişlemekte, dolayısıyla insanların bu konuda devletten beklentileri de artmaktadır. Özellikle teknolojik ve bilimsel gelişmelerle birlikte insan haklarının daha çok tartışma konusu olacağı muhakkaktır. Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin anlaşılmasında temel ölçütlerden biri de insan haklarıyla ilgili yasal düzenlemeler ve uygulamadaki durumlardır, özellikle anayasaların insan haklan konusundaki yaklaşımı; özgürlükten mi yoksa sınırlamadan mı yana bir tutum izlendiğini, devletin insan haklarına ne kadar saygılı olduğunu anlamadaki en önemli kriterdir. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; insan haklan kavramı ele alınmıştır. İkinci bölüm ise insan haklarının tarihi ve fikri gelişimini ortaya koymaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümü insan haklarının Türkiye'deki anayasal gelişimine yer vermektedir. 1982 Anayasası'nın insan haklan konusundaki yaklaşım ve düzenlemeleri ise dördüncü bölümde açıklanmıştır. Son olarak, beşinci bölümde, insan haklarının ulusal ve uluslararası düzeyde korunması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The major subject that has been continuing its importance from the beginning of old ages, is human rights and the approaches of goverments on human rights. The scope of these rights accepted to gained from birth,expands gradually, therefor,the expectations of people from governments arises concerning this matter. Especially, it is certainly beleived that human rights will be moresubjected to discussion with technological and scientific developments. One of the basic criterion to understand the development level of countries is legal arrangements regarding human rights and situations occured by applications. Especially approach of constitutions on human rights is the most important criteria in order to understand whether it defends independence or limitation, or how much the government respects to human rights. This study consists of five parts. In the first part, concept of human rights is taken into consideration. Historical and idea development of human rights are stated in the second part. In the third part, constitutional development of human rights in Turkey is investigated. Attitude of Constitution of 1982 on human rights is explained in the fourth part. And finally, the study is completed by investigating defence of human rights in national and international area. VI