Aktif spondiloartrit hastalarında tam doz steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaç tedavisine yanıtı etkileyen klinik parametreler
Clinical parameters influencing response to fulldose non-steroidal anti-iflammatory drugs in patients with active spondyloarthritis, thesis of department of internal medicine
  1. Tez No: 173009
  2. Yazar: MUHAMMET ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
- X - ÖZ Bu çalışma ile beş pamuk çeşidinin (ü.hirsutum L. ) yarım diallel melezlerinin F1 ve F2 döl kuşaklarında, verim ve makinalı hasada ilişkin sekiz tarımsal özelliğin kalıtımının araştırılması amaçlanmıştır.Bunun iğin heterosis, kalıtım derecesi, sapması,gene- tik ilerleme, uyuşma yeteneği etkileri ve yarım diallel melez cetveli analizi ile JİNKS-HAYMAN tipi diallel mejlez analiz yöntemleri uygulanmıştır. Sonuçta, ortalama olgunluk süresi dışında, diğer özellikler için olumlu, yönde melez azmanlığı | bitki kütlü pamuk verimi dışında kalan bitkisel özelliklerin kalıtımında, eklemeli gen etkilerinin daha önemli olduğu bulunmuştur.Ayrıca, dar anlamda kalıtım derecesinin, bitki kütlü pamuk verimi için düşük, tarak yaprağı alanı, yaprak tüylenme derecesi, ortalama olgunluk a üresi, ilk meyve dalı yüksekliği ve koza çenet açıklığı için 'yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. ABSTRACT The purpose of this study, is to investigate, heredities of seed cotton yield and vegetal characters belonging to mechanical harvesting,, in F1 and F2 populations of half diallel cBQSses of five cotton varieties (G.hirsutum L. ). Heterosis, Heri tability,F1 devia tion, Genetic advance, Combining abilities, The variance analysis of half diallel cross table and JİNKS-HAYMAN's diallel cross analysis methodes were used, in the study. According to resultes t The hete rosis were generally positive for all characters except mean matu rity date ; The additive gene effects were significant for all cha racters except seed cotton yield per plant, Narrow -sense heri tabilities were high for bract surface, leaf hairnes; index, mean maturi ty date, height of first fruiting branch and boll cell broadness, but, nearly low for o.eed cotton yield per plant.
Özet (Çeviri)