Malatya ili tarım faaliyetleri
Agricultural activities of Malatya
  1. Tez No: 173016
  2. Yazar: MEHMET EMİN KAV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜHEYLA ÜÇIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Malatya İli, Doğu Anadolu Bölgesinin batısında yer alır. İl alanı Alp- Himalaya dağ sisteminin bir »sırçası olarak, üçüncü ve dördüncü jeolojik zamanlarda oluşmuş, dış güçlerle bugünkü şeklini almıştır, ilde tüm yeryüzü şekillerine rastlanır. İl alanı yaklaşık 12310 km2'dir. Bu alanın %45,5'i dağlar, %41,6'sı platolar ve %12,9'u ovalardan oluşur. Malarya ilinde karasal iklim görülür. Bitki örtüsü zamanla tahrip edilmiştir. Malatya bir tarım ilidir. Halkın %60'ı bu sektörde çalışır. İlde tarımı etkileyen en önemli faktörler, yeryüzü şekilleri ve iklimdir. Yer şekillerinin engebeli ve yüksek oluşu, tarım alanlarını daraltmaktadır. Yağışların yetersizliği, kuraklık ve don olayları tarım ürünlerinde verimi ve üretimi olumsuz etkilemektedir. İlin yaklaşık 425 bin nektarında tarım yapılır. Bu alanın %77'sinde tarla ürünleri, %20'sinde meyve, %1'inde sebze ve %2'sinde bağcılık yapılır. Malatya bir kayısı memleketidir. Hemen hemen çiftçilerin tamamı kaymalıkla uğraşır. Kay ismin en önemli sorunları olarak iklim(don, kuraklık) ile pazarlamadır. Erken çiçektenme don olayları sonucu kayısı verimi ve üretimi düşmektedir. Bu da çiftçiyi zor durumda bırakmaktadır. Malatya dünya kuru kayısı üretiminde birinci sırada yer alır. Bu da ülkemize ekonomik anlamda büyük katkı sağlamaktadır. İlde tarımın gelişmesi 1960'h yıllardan sonradır. Bu tarihle beraber bitkisel üretim de yükselmiştir. Tarımın gelişmesi için makine kullanımı, ilaçlama, tohum, sulama, ve gübreleme gibi modern sistemlerin teşvik edilmesi gerekir. Ayrıca tarımın gelişmesi için en önemli unsur çiftçiyi geleneksel yöntemlerden kurtarmaktır. Bu da eğitimle olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Malatya lies on the west side of east Anatolia. The area of the city is farmed as the part of Alpine and Himalaya mountain system in the third and fourth geological period and it got its present shape by the external forces* Yon can see all the geographical features in the city. The area of the city is approximately 12310 km2. 45,5% of the area is covered with mountains, 41,6% plates and 12,9% lowland areas. The climate is continental. The plantation dissappeared by time. Malatya is an agricultural city. 60% of the people area farmers. The factors afectting agriculture in Malatya is the geographical features and the climate. The features are steep and high thats why the lands to plant are not enough. The rain is not enough so the drought deffects agriculture. İn the 425.000 hm2 of the land agriculture can be seen, tn the 77% of this area field products in the 20% fruit, hi the 1% vegetable and in the 2% viniculture can he seen. Malatya is famous for apricots. Almost everywhere faimers are raising apricots. The emergencing problems of apricot are the climate and marketing. Early blossomining and freezing may decrease productivity and this may put the farmers under hard conditions. Malatya fas the first in the world in prodicing dry apricot and this provides our contry economical help. This helps our contry economically development in agriculture started in 1960s. By this time producing plants increased. To develop agriculture the farmers must be advised to use modern systems like using machines, seeding, watering, disinfecting and fertilising. But the mast important thing is to change the traditional methods of the farmers and this can only be done by education. XI