Çukurova'da açıkta ve sera koşullarında bazı erkenci glayör çeşitlerinin dikim zamanı ile erkencilik verim ve kaliteleri arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 173017
  2. Yazar: ZERRİN SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVİL ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
- VII - ÖZ Bu çalışma Çukurova koşullarında Gladiolus x grandiflorus çeşitlerinden Mora Lux ve Peter Pears' la yürütülmüştür. Bitkiler 29 Kasım 1983-6 Haziran 1984 tarihleri arasında onbeşer gün arayla yapılan onüç dikim zamanında erkencilik, yerim re kalite özellikleri yönünden araştırılmıştır,, Açık alanda Nova Lux çeşidinde erkencilik, verim ve kalitede en iyi değerler 30 Aralık, 31 Ocak, 16 Şubat, Peter Pearş çeşidinde işe 29 Kasım, 31 Ocak, 16 Şubat dikimlerinden elde edilmiştir. Sera koşullarında her iki geşitte de 29 Kasım dikiminde bir ay erkencilik saptanmış, verim, kalite ve dikimden çiçeklen- meye kadar geçen süre yönünden 31 Ocak, 16 Şubat, 4 Mart ve 19 Nisan dikimlerinde olumlu sonuçlar alınmış tır»
Özet (Çeviri)
- VIII - ABSTRACT This research was conducted to determine the quality, flower production and earliness of Gladiolus x grand if lorus cvs. Nova Lux and Peter Pears under Çukur ova conditions» Gorms were planted at 15 days intervals beginning from November 29, 1983 to June 6, 1984. In the field conditions, the best results regar ding to earliness, yield and quality were obtained on November 30, January 31 and February 16 plantings for Nova Lux and on November 29, January 31 and February 16 plantings for Peter Pears, respectively» Under the greenhause conditions, November 29 planting of the both cultivars were harvested one month earlier than the same cultivars grown in the field. Greenhouse grown cultivars which were planted on January 31, February 16, March 4 and April 19 gave better results compared to the other planting times.