Tarım sigortalarının tarımsal üretim üzerindeki etkileri: Malatya İli örneği
The effects of agricultural insurances on agricultural production: The Case of Malatya
- Tez No: 754198
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, tarım sigortalarının tarımsal üretim üzerindeki etkilerinin tespit edilmesi amacıyla 2020-2021 yılı içinde Malatya ili ve bağlı ilçelerinde 1201 çiftçi ile yapılmıştır. Malatya ilçelerindeki aktif olarak tarımsal üretim faaliyetlerini sürdüren çiftçilerin niyetlerini öğrenmek amacıyla, tarımsal üretim niyeti ile ilgili 6 soru, tarım sigortaları ile ilgili tutumla ilgili 10 soru, tarımsal riskler, sorunlar ile ilgili 10 soru şeklinde toplam 26 soru oluşturularak anket formu hazırlanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 25.0 istatistik programı kullanılmıştır. Yapılan çalışmanın sonucunda, tarımsal üretim niyeti cinsiyet, eğitim durumu ve medeni durumuna değişkenine göre anlamlı farklılık gösterirken, diğer taraftan tarım sigortaları ikame edilen alan değişkeninin dışında, eğitim durumu, yaşı ve medeni durumu değişkenine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Kısacası bu araştırmanın istatistiki sonuçları doğrultusunda üreticilerin vurgulanan değişkenlere göre yenilikleri benimsemede ya da riski azaltma, ürününü korumak için sigorta yaptırma eğiliminde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Tarımsal üretim niyeti ve tarım sigortası ile ilgili tutumun riske karşı tutum değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Riski sevenlerin riski sevmeyenlere göre, riski sevmeyenlerin de riske karşı kayıtsız olanlara göre daha yüksek tarımsal üretim niyetlerinin olduğu ve bu farkların istatistiksel açıdan önemli olduğu görülmüştür. Tarımsal üretim niyeti ve tarım sigortası ile ilgili tutumun, haberleşme kanallarının dinleme/izleme değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Haberleşme kanallarının dinleme/izleme sıklığı her gün olanların ortalama puan ortalamasının, diğer (hiç, arada sırada, haftada 1-2 kez) gruplara göre daha yüksek tarımsal üretim niyetlerinin olduğu ve bu farkların istatistiksel açıdan önemli olduğu görülmüştür. Tarımsal üretim niyeti ve tarım sigortaları ile ilgili tutumun, aktif olarak internet kullanımına göre anlamlı farklılık göstermektedir. Buna göre, aktif olarak internet kullanmayanlarda kaydedilen tarımsal üretim niyeti aktif olarak internet kullananlara göre istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde daha yüksek olduğu görülmüştür. Tarımsal üretim niyeti ve Tarım sigortaları ile ilgili tutumun, tarım danışmanları ile görüşülmesine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Buna göre, tarım danışmanları ile görüşülmeme sonucu ortaya çıkan tarımsal üretim niyeti, tarım danışmanları ile görüşülmesine göre istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde daha yüksek olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, gençlere yönelik tarımsal destekleme projeleri, projedeki destek miktarı ve yararlanacak kişi sayıları daha da artırılarak gençlere kırsal alanlarda istihdam imkanı sağlanmalı bu sayede tarım sektöründe gençlerin rolünün arttırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with 1201 farmers in Malatya province districts where agricultural insurances are concentrated in 2020-2021 in order to determine the effects of agricultural insurances on agricultural production. In order to learn the intentions of the farmers who actively carry out agricultural production activities in Malatya districts, a questionnaire form was prepared by forming a total of 26 questions in the form of 6 questions about agricultural production intention, 10 questions about the attitude about agricultural insurance, 10 questions about agricultural risks and problems. SPSS 25.0 statistical program was used for the analysis of the obtained data. As a result of the study, while the agricultural production intention differs significantly according to the variable of gender, education status and marital status, on the other hand, agricultural insurance shows a significant difference according to the variable of education level, age and marital status, apart from the variable of the area of replacement. In short, in line with the statistical results of this research, it has been revealed that manufacturers are effective in adopting innovations or in the tendency to take insurance to protect their products, to reduce risk, according to the highlighted variables. It has been determined that the agricultural production intention and the attitude towards agricultural insurance differ significantly according to the variable of attitude towards risk. It has been seen that those who love risk have higher agricultural production intentions than those who do not like risk, and those who do not like risk have higher agricultural production intentions than those who are indifferent to risk, and these differences are statistically significant. It has been determined that the agricultural production intention and the attitude towards agricultural insurance differ significantly according to the listening/watching variable of communication channels. It has been seen that the average score average of those who listen/watch the communication channels every day, have higher agricultural production intentions than the other groups (never, occasionally, 1-2 times a week) and these differences are statistically significant. Agricultural production intention and attitude towards agricultural insurance differ significantly according to active internet use. Accordingly, it has been observed that the agricultural production intention recorded in those who do not actively use the Internet is statistically significantly higher than those who actively use the Internet. Agricultural production intention and attitude towards Agricultural insurance differ significantly according to the consultation with agricultural consultants. Accordingly, the agricultural production intention, which emerged as a result of not interviewing with agricultural consultants, was found to be statistically significantly higher than when interviewed with agricultural consultants. As a result, it can be suggested that the agricultural support projects for the youth, the amount of support in the project and the number of beneficiaries should be increased, and employment opportunities should be provided to the youth in rural areas, so that the role of the youth in the agricultural sector should be increased.