Product adaptation for international markets and an application
Uluslararası pazarlar için ürün adaptasyonu ve bir uygulama
- Tez No: 173026
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA TANYERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Ürün adaptasyonu başlığı dünyadaki uluslararası piyasalar için olduğu kadar Türkiye'deki şirketlerin gereksinimleri açısından da önem teşkil eder. Standartlaştırma yanlısı kesimlerin - küreselleşmenin önüne geçilemez bir süreç olduğu savıyla - küreselleşme ve pazarlama kuramlarını sentezleme çabası da bu yerel ve küresel önemden vücut bulur. Bu çalışmada da uyumlandırma ve ilintili küreselleşme kuramlarına değinilmiştir. Ayrıca küresel ekonomik ortam da, söz konusu alandaki birçok çalışmanın küreselleşmeyi vazgeçilmez saymasından ötürü, irdelenmiştir. Söz konusu irdelemeler kültür ile kültürün ürün adaptasyonu, organizasyon ve ürün, ve standardizasyonun optimum düzeyi temelinde de değerlendirilmiştir. Çünkü, bu etmenler her daim şirket-ülke-ürün karşımına bağlı kalagelmiştir. Konunun kuramsal değerlendiriminin ardından, Pınar A.Ş. süt ve et ürünleri şirketi üzerine mülakat tabanlı bir alan çalışması gerçekleştirilmiştir. Pınar A.Ş' den elde edilen bulgular ile literatür taramadaki belirtilerin, uyumsuzluk içinde olmadığı ve bazı alanlarda da olduğu saptanmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The topics of product adaptation for international markets have been found to be extremely relevant to the needs of many Turkish companies. Theories of globalization - since the pro-standardization camp bases their arguments on the inevitability of globalization along with marketing theories - are briefly focused upon since it is often an inseparable part of the debate. Then, the global economic environment is overviewed, due to the fact that many of the studies take the concept as granted. Accompanying phenomena, which are relevant studies on culture and its effects on product adaptation, organization and product, and the optimum level of standardization, are discussed, for these are often dependent on a synthesis of company-country-product mix. After dealing with the theoretical part of the debate; the last section of the study analyzes Pınar Dairy Products Inc. and the product that is adapted to Turkish market, from the viewpoints gone through along the dissertation, so as to enable new points for Turkish companies to emerge. To sum up, the points cited along the literature review were not in interference with what this study found out while analyzing the case, while the some parts did.