Tekirdağ ilinde ayçiçeği ekiminde kullanılan TZDK ekim makinesi ile bazı yerel atelyelerde üretilen ekim makinelerinin ekim başarıları üzerinde araştırma
- Tez No: 173025
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FAHRİ DELİGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
VI ÖZ Türkiye'deki ayçiçeği ekiliş alanlarının '/S 30'u Tekirdağ ilindedir. iklim koşullarından dolayı Tekirdağ'da ayçiçeğinin ekimi çiftçiler için sorun olmaktadır. Ekim yöntemi ayçiçeğinin veriminde önemli etkiye sahiptir. Bu çalışmada, 4 değişik tip ve model ekim making3x ekim başarıları yönünden karşılaştırılmıştır. Son zamanlarda Tekirdağ ilinde hibrit ayçiçeği tohumu kullanılmaktadır. Bu yüzden tohum maliyeti artmıştır. Birim alanda gerekli bitki populasyontı için daha az ve daha düzenli tohum atacak yeni model ekim makinalarına gerek vardır. Çalışmanın ana amacı yöre çiftçilerine yeni model ekim makinaları ve ekim oranları hakkında fikir vermektir. Çalışmanın sonucunda; ayçiçeği ekiminde hava emişli ekim makinaları daha başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Thirty percent of the sunflower farming of Turkey is in Tekirdağ Sowing of sunflower orop is a problem for the farmers in Tekir dağ because of climatical conditions. Sowing Methods have impor tant effects to the yield of sunflower. In this study, Pour different type and model planters were compared from the point of their performance. Hybrid seeds have recently been introduced in Tekirdağ region* Therefore, the cost of seed increased. The new model of planters are necessary to sow accordingly and less seed for the required plant population on the unit area. The main aim of this study is to give some ideas about the planter models and sowing rates to the farmers. According to the results of this study, it was concluded that pneumatic ( air absorbent ) plan ters gave the best results in sunflower sowing.