Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde sığırcılık işletmelerinin rekabet edebilirliğinin araştırılması
Investigating competitiveness of cattle breeding farms during the process of full membership to European Community
- Tez No: 173033
- Danışmanlar: PROF.DR. METE OKTAV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET 1960'lı yıllardan bu yana iletişim ve teknolojinin getirdiği yenilikler sayesinde küreselleşme hareketleri 19. yüzyılın sonuna ve 20. yüzyılın ilk yarısına göre çok daha hızlı görünmeye başlanmıştır. Teknoloji, üretim, ürün tedarik, satış ve pazarlama gibi bir çok kavramı kökten değişikliğe sevk ederken, iletişim özellikle mal hareketlerinin çok daha etkin yapılmasına neden olmuş, rekabet dengelerini tamamen bozmaya başlamıştır. Bu gelişmelere paralel olarak, tarımın önemli ve ayrılmaz bir parçası olan hayvancılık ve özel anlamda sığırcılık sektörü tüm dünyada gelişme göstererek ticaret savaşlarının gündemine oturmuştur. Giderek ekonomik kutupların ağırlığını hissettirdiği günümüzde ABD tarafından AB'nin sığır eti ile ilgili ithalat yasağının ve çiftçilere verdiği desteğin kaldırılması talep edilmektedir. DTÖ kapsamında ticaret savaşları devam ederken, Türkiye'nin AB ile siyasi ve ekonomik ilişkilerini şekillendiren ve nihayetinde AB tam üyeliği ile sonuçlanması beklenen görüşmeleri sürmektedir. Söz konusu süreçte, Türkiye açısından son derece önemli olan tarım sektörü ve özel anlamda sığırcılığının karşılaşacağı durum bu çalışmada araştırma konusu olmuştur. Çalışmada Türk Sığırcılığının AB uyum sürecinde karşılaşacağı sorunlar ve tam üyelik olayında rekabetçi kalması için zayıf ve güçlü yanları irdelenmiş, pazar faktörleri de dikkate alınarak bir dizi görüş be öneriye yer verilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since 60's innovations made through raising communication facilities and modern technology are comparatively much higher than those seen in late 19th and the first half of the 2oth centuries, yielding to a very rapid globalization in all fields. Breakthroughs in production, product, supply, sales and marketing and IT played a major role in effective replacement of the goods with a final impact on competition. As a part of this global change, agriculture and animal husbandry and in narrower sense cattle breeding developed worldwide to become one of the major issues in trade wars. As the pressure of the economical poles are raising day by day, USA urges European Community to remove bans on beef imports and to cease incentives given to farmers and cattle breeders. While trade wars continue in framework of WTO, Turkey is chasing its economical and political debates with European Community, aiming to become a full member at the end. Stressing on the importance of Turkish agriculture and cattle breeding a research has been made to reveal the position of the sector during the membership process. To this means the problems might be faced during the full membership to EC in the cattle breeding sector of Turkey has been studied in this research by using a SWOT anlaysis, yielding to a series of comments and results at the end. Vll