Kırsal kalkınma ve Türkiye için bir kırsal kalkınma modeli
Rural development and a proposed rural development model for Turkey
  1. Tez No: 218825
  2. Yazar: İPEK AYANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP GÜNAY İSBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Economics, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Kırsal alanlar birçok ülkede olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti'nde de önemli ulusal sorunların (işsizlik, yoksulluk, gelir dağılımındaki dengesizlik, vs...) kaynağı olarak görülmektedir. Kırsal alanların gerek ekonomik, gerekse sosyal açıdan geri kalmışlığı çarpık kentleşme, yoksulluk, işsizlik, vb.. gibi önemli sorunları kentlere yansımaktadır. Bu nedenle kırsal alanlara yönelik kapsamlı politikaların oluşturulması gerekmektedir. Cumhuriyetin ilanından günümüze kadar geçen sürede kırsal alanlara yönelik tarım-toprak reformları, entegre kırsal kalkınma projeleri, toplum kalkınması uygulaması, merkez-köy gibi birçok çalışma yapılmış ve proje uygulamalarına yer verilmiştir. 1999 yılında Helsinki Zirvesi ile üyelik statüsü verilmesi ve 2005 yılında müzakere sürecine girilmesiyle hız kazanan Avrupa Birliği ile olan ilişkiler birçok alanda olduğu gibi kırsal alanlara yönelik yapılan kalkınma çalışmalarına da hız kazandırmıştır. Bu çerçevede yereldeki halkta girişimcilik bilinci yaratmak suretiyle toplumu hareketlendirmek ve kırsalın yerinde, kendi imkanlarıyla kalkındırılması, tarım sektörünün yan sektörleriyle birlikte harekete geçirilerek yeni ve farklı alanlarda iş imkanları yaratmaya yönelik oluşturulan politikaların uygulanması gibi dünyadaki yeni eğilimlere paralel olarak değişen kalkınma anlayışı ülkemizde de uygulanmaya başlanmıştır. Özellikle Avrupa Birliği'ne aday olarak gösterilen Türkiye Cumhuriyeti bu sayede Avrupa Birliği'nin, üyeliğe aday ülkeler için sağladığı fonlardan yararlanma imkanına sahip olabilmiştir. Ancak, söz konusu fonların kullanımı birtakım koşullara bağlanmıştır. Yeni bir takım idari yapılanmalar gerektiren ve kullanım alanları belirli olan bu fonlardan yararlanılması, söz konusu koşulların tamamlanmasıyla birlikte gerçekleşebilecektir. Bununla birlikte ülkemizde geçmişten günümüze kadar kırsal alanlara yönelik yapılan çalışmaları yürüten birçok uygulayıcı birim mevcuttur. Merkezi idareden yerel idareye, sivil toplum kuruluşlarından uluslar arası kuruluşlara kadar birçok birim kırsal kalkınma çalışmalarına yönelik projeler yürütmektedirler.Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki idari yapılanma birimleri ve Sivil Toplum Kuruluşlarının yürüttüğü program ve projeler ile Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde gerçekleştirilen çalışmalar ve bu yönde değişen kırsal kalkınma anlayışına yönelik genel bir değerlendirme yapılmaktır.
Özet (Çeviri)
Rural areas can be considered as one of the main reasons of some national financial problems such as unemployment, poverty, corrupted income distribution as well as in other countries and in Republic Turkey. The less development situation of rural areas in terms of financial and social perspectives are contributing the unplanned urbanization, poverty and unemployment problems in the metropolitian areas. Thus, the accurate policies should be launched to overcome these problems at rural areas.Since the date of the establishment of the Republic in Turkey, there had been many attempts which aimed to launch development projects such as appying land reforms, runing integrated rural development projects, promoting civilised development and establishing central-villages projects at rural areas. On 1999, Republic of Turkey was admitted as a candidate for European Union (EU) membership during the Helsinki Summit in Finland and the EU starts concrete accession negotiations with Turkey on 2005. These two importans dates can be considered as the starting point of the the developments which have been accelerated in all fields of financial and social aspects, as well as at the rural development issue, due to the period of candidature of Republic of Turkey . It is clear to see that the new philosophy of developing strategical idea is now applying in Turkey synchronously with the world. These new types of philosophies in the world can be counted as follows :a) Alerting the concsious way of thinking of local people?s mind. This ?mind? can be considered as one of the crucial components social dynamicsb) Utilising local and natural sources of rural areas that aim to sustain developingc) Applying new policies that aim to expand agricultural business sectors (with co-sectors) which allow to create new sources of income.On the other hand, Republic of Turkey has started to utilise the financial aids given by EU in the frame of ?financial aid support program for candidature countries?. However, there are some restrictions for utilising the aids. For instance, new management strategies and proposing new titles addressed to utilise the financial aids, are the primary concerns.From past to the future, some governmental agencies in Turkish bureucracy have been applying development strategies at rural areas. At the present time, the governmental agencies, the Non-governmental agencies and the international non-governmental agencies are still running the rural developmental projects.The aims of this study are as follows :1. To observe the facilities such as projects and developmental programmes of governmental and non-governmental agencies in Republic of Turkey2. To observe the running the projects in the period of European Union (EU) candidature status3. To observe and analyse the general management philosophy which has been modified after the candidature status.4. To make a general analyse and to reach a final conclusion