Avrupa limanlarından İzmir limanına yük getiren hatların performanslarının değerlendirilmesi: Anabileşenler ve diskriminant analizi
Evaluations of performances of the lines transporting goods from European harbours to İzmir Harbours
- Tez No: 173037
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KADİR ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Sistemde iki veya daha fazla orijinal değişken olduğunda, orijinal değişkenler arasındaki karşılıklı ilişkileri incelemek için çok değişkenli istatistiksel yöntemler kullanılmaktadır. Çok değişkenli istatistiksel yöntemlerin önemli bir kısmı boyut indirgeme tekniklerini içermektedir. ( ki bu çalışmada anabileşenler analizi ve diskriminant analizi tanıtılmaktadır ). Bu çalışmada, en iyi bilinen iki boyut indirgeme tekniklerinden, anabileşenler analizi ve diskriminant analizi, 01/01/2003 ile 31/12/2004 tarihleri arasında haftalık bazda Avrupa limanlarından İzmir limanına yük getiren hatların tonaj bakımından verileri üzerine uygulanmıştır. İlk olarak, ayrıntılı bir şekilde bu iki tekniğin teorik yapısı tanıtılmış, sonra da bu iki yöntemin uygulama sonuçları verilmiş ve yorumlanmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When there are two or more original variables in the system, multivariate statistical methods are used to investigate interrelationships amongst the original variables. An important part of multivariate statistical techniques consist of the dimension reduction techniques. ( of which principal components analysis and discriminant analysis are employed in this work ). In this study, as two well-known dimension reduction techniques, principal components analysis and discriminant analysis are employed on the data that are consist of the tonneges of the lines which moves cargo from EUROPE ports to Izmir port per weekly for the period January 1st, 2003 and December 31st, 2004. First, the theoretical aspects of the two techniques are introduced in detail, then the results of applications of the two methods are given and interpreted. VII