Çeşitli insektisit ve akarisitlerin bal arısı (Apis mellifera L., 1758)'na olan etkileri ve bunların bal arısı paraziti Varroa jacobsoni Qudemans, 1904'ye karşı savaşımda kullanma olanakları
  1. Tez No: 173038
  2. Yazar: ULVİYE KUMOVA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN KAFTANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırma, ülkemiz arı yetiştiriciliğinin en önemli sorunlarından birisi olan bal arısı (Apis mellifera L.) paraziti Varroa.jacobsoni Qudemans'ye karşı kullanılan kimyasal maddelerin bal arılarına ve Varroa akarına olan etkilerini saptamak amacıyla yapıldı. Ele alınan ilaçların laboratuvar koşullarında bal arılarına zarar vermeyen dozları belirlenerek 1984 yılı sonbahar ve 1985 ilkbahar mevsimlerinde arı kolonilerine uygulandı. Sonbahar uygulamalarında Folbex-VA %75.0; Mitac %73.1; Kenaz duman %67.3, gurup %66.5; Malathion duman %36.9, şurup %15.3; Kordion V-18 %33.0; Acricid şurup %28.0, duman %17.0; Neoron duman %25.0 şurup %22.0 düze yinde etkili olduğu bulundu. İlkbahar uygulamalarında da kullanılan ilaçların etkinliklerinin Folbex-VA, Kenaz şurup ve dumanda sırası ile %75,4, %72.4 ve %68.7 olduğu ve ilaçlar arasında bir farkın bulunmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of some chemicals on honey bees (Apis mellifera L. )and their parasite Varroa.jacobsoni Qudemans that is one of the most serious apicultural problems in Turkey. The sublethal doses of the chemicals were determined in the laboratory and they were used in honey bee colonies for the control of the mite in the late fall of 1984 and spring of 1985. The effectiveness of chemicals used in the fall was as follows: Folbex-VA 75.0%; Mitac 73.1%; Kenaz in smoke 67.3%, in 1 M sucrose solution (syrup) 66.3%; Malathion smoke 36.9%, syrup 15.3%; Kordion V-18 33.0%; Acricid syrup 28.0?f smoke 17.0%; Neoron smoke 25.0% and syrup 22.0%. The effectiveness of the Folbex-VA, Kenaz syrup and smoke was 75.4%, 72.4% and 68.7 respectively and there were no differences among the effectiveness of these three chemicals in the spring applications.