Reel sektörde finansal risk ölçümü ve yönetimi senaryo analizi yöntemi ile bir uygulama
Financial risk measurement and management in reel sector an application with scenario analysis
  1. Tez No: 173036
  2. Yazar: İPEK ALKAN GÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖCAL USTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET 1990'lı yıllarda finansal piyasaların küreselleşmesi ve bu piyasalarda oluşturulan yeniden yapılanma hareketleri uluslar arası sermaye hareketlerinin hızlı bir şekil artmasına neden olmuştur. Global mali piyasalar günümüz itibariyle büyük bir derinlik kazanmış bulunmaktadırlar. Türkiye açısından değerlendirildiğinde, finans sektörü finansal risklerden daha çok etkilenmesi nedeniyle daha etkin risk ölçümü ve yönetimi çalışmaları yaparak risklerin olası etkilerini azaltma yönünde önemli adımlar atarken ne yazık ki reel sektör birkaç adım geriden gittL-Ancak son yıllarda finansal risklerin etkin yönetimini sağlamak için güvenilir ölçü ve yöntemlerin uygulanması reel sektör için de kesin bir zorunluluk haline dönüştü. Bu çalışmada, reel sektörün karşılaştığı finansal risklerden, döviz kuru riski ile faiz oranı riskinin ölçümü ve yönetimi için senaryo tekniğinden yararlanılması amacıyla bilgisayar ortamında bir uygulama geliştirilmiştir. Birinci bölümde genel anlamda risk kavramı, risklerin işletmelere etkileri, risk kaynakları ve yönetimi ile ilgili risk yönetimi yazınında yer alan çalışmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde işletmelerin karşılaştıkları finansal riskler, finansal risk oluşumuna neden olan makro faktörler ekseninde değerlendirilmiştir. Bu bağlamda finansal risk oluşumunda önemli bir neden olan finansal krizler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Döviz kurlarımı}, oluşumu ve faiz oranlarının risk yapısı değerlendirilirken ekonomi bilimi yazınındaki/çalışmalardan yararlanılmıştır.Üçüncü bölüm uygulama bölümüne temel oluşturduğu için bu bölümde işletmelerde finansal risklerin ölçülebilirliği ve yönetimi konusunda teorik bir çerçeve oluşturulmuştur. Finansal risk ölçümüne yönelik çalışmalar incelenirken çalışmanın konusunu döviz kuru ve faiz oranı riskleri oluşturduğundan döviz kuru açıklarını ve faiz duyarlılığını ölçen yöntemler üzerinde yoğunlaşılmıştır. Finansal risk yönetimi ile ilgili çalışmalar ise türev piyasa araçları ve aktif pasif yönetimi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde bu çalışmada uygun bir teknik olması nedeniyle araştırma yöntemi olarak senaryo analizi tekniği seçilmiş ve Excel programıyla birlikte uygulanarak işletmelerde finansal riskleri mizan verileriyle ölçüp sınıflandıran ve sisteme girilen kur ve faiz değişimine yönelik senaryoları temel alarak pozisyon kar ya da zararını gösteren bir model geliştirilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
'^ ABSTRACT j The globalization of the financial markets and reconstruction movements in those in thei 1 990ies caused a rapid augmentation of the international capital circulations. The global finacial markets have recently gained a considerable deepness. This duration introduced the establishments with the financial risks. When evaluated from the wievpoint of Turkey, because of being more open to those risks, finance sector performed more effective risk measurement ant management studies and took important steps in order to reduce to probable effects of the existing risks and unfortunately, the reel sector followed a few steps behind. However, in the recent years it has been an urgency for the reel sector as well to apply reliable measures and methods in order to manage the risks effectively. In the present study, a computer program is developped in order to benefit from the scenario technic for the measurement of exchange rate risk and interest rate risk which are amongst the risks which are common in the reel sector. In the first chapter, risk concep in general, their effects on the establishments, the origins of the risks, the risk management and related literature are discussed. In the second chapter, the risks that encountered by the establishments were evaluated according to the macro factors which causes the financial risks. In this context, financial crisis which are important reasons in generating financial risks, were investigated in detail. The economy literature was used in the evaluation of the formation of the exchange rates and interest rates. The third chapter forms the base for the application and in this chapter a theoretical framework for the measurebility and management of the financial risks was formed. While the studies about the financial risk measurements were beings investigated, the methods measuring exchange rate gaps and interest sensitivity were studied most carefully as the study focuses on the exchange rates and interest rate risks. The financial risk management studies were evaluated from the wievpoints of derivative market instruments and active passive management. In the last chapter, as a convenient technique, scenario analyse technique were chosen and this technique were applied with Excel program and a model is developped in order to measure and classify the financial risks on the basis of the trial balance and showing the position profit or loss on the basis of scenarios composed according to the rate of exchange and chanae of interest UDloaded to the system.