Rekabet Hukuku açısından teşebbüs birliği kararları
According to Competition Law decisions by associations of undertakings
  1. Tez No: 173042
  2. Yazar: ZEYNEP TUNCA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVİLAY EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Rekabetin Korunması Hakkında Kanuna göre, teşebbüs birliği, teşebbüslerin belirli amaçlara ulaşmak için oluşturduğu tüzel kişiliği haiz ya da tüzel kişiliği olmayan her türlü birlikler olarak tanımlanmaktadır. Teşebbüs ise, piyasada mal veya hizmet üreten, pazarlayan, satan gerçek ve tüzel kişilerle, bağımsız karar verebilen ve ekonomik bakımdan bir bütün teşkil eden birimleri ifade etmektedir. Rekabetin işleyişinin belirli kurallara bağlanmadığı durumlarda, piyasada faaliyet gösteren teşebbüs birliklerinin rekabeti sınırlayıcı veya ortadan kaldırıcı kararlar vermeleri mümkündür. Bu kararlar bağlayıcı veya tavsiye niteliğinde olabilir. Bu tür kararların rekabeti sınırlaması halinde, hem teşebbüs birliğine üye teşebbüsler üye olmaları nedeni ile hem de tüketici zarar görebilir. Dolayısıyla bu tür kararlar hukuka aykırı ve yasaktır. RKHK'nun 4. maddesine göre belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran ya da doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır. Kanunun 56. maddesine göre ise, 4. maddeye aykırı olan her türlü anlaşma ile teşebbüs birliği kararı geçersizdir. Bu anlaşmalardan ve kararlardan doğan edimlerin ifası istenemez. Daha önce yerine getirilmiş edimlerin geçersizliği nedeniyle geri istenmesi halinde tarafların iade borcu Borçlar Kanununun 63 ve 64 üncü maddelerine tabidir. Borçlar Kanununu 65. maddesi bu Kanundan doğan ihtilaflara uygulanmaz. Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda bu çalışmada teşebbüs, teşebbüs birlikleri ve özellikle bu birliklerin kararlarının kapsamı belirlenmiştir. Bu sebeple teşebbüs birlikleri kararları hakkında rekabet hukuku açısından tartışmalı noktalar ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Ayrıca teşebbüs birlikleri ve türleri ile teşebbüs birliği kararlarının özellikleri örneklerle açıklanmış, teşebbüs birliği kararının anlaşma ve uyumlu eylemden farkı değerlendirilmiştir. Son bölümde ise, teşebbüs birliği kararlarının geçersizliği ve hükümleri izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT According to the Law of the Portection of Competition, association of undertakings mean that any kind of associations with or without a legal personality, which are formed by undertakings to accomplish particular goals. And also undertaking is defined so that natural and legal persons who produce, market and sell goods or services in the market, and units which can decide independently and do constitute an economic whole. If there are no rules to protect the competition, it is possible that associations of undertaking can make decisions that prevent, distort or restrict the competition. The characteristic of these decisions may be as advice or obligatory. When these kind of decisions restrict the competition, undertakings, which are the members of the associatons of the undertaking and the customers can get damage. Becouse of that these kind of decisions are accepted illegal and invalid and they are prohibited by a Law. Pursuant to article 4 of this Law, agreements and concerted practices between undertakings and decisions and practices o* associations of undertakings which have as their object or effect or likely effect the prevention, distortion or restriction of competition directly or indirectly in a pa licular market for goods or services are illegal and prohibited. And also accoro ig to the article 56, any agreements and decisions of associations of undertakiı s contrary to article 4 of this Act are invalid. The performance of acts arising ouı f such agreements and decisions may not be requested. In case a request is mac for reclamation due to the invalidity of previous acts fulfilled, the return obligation o1 le parties is subject to articles 63 and 64 of the Code of Obligations. The provision ı 'rticle 65 of the Code of Obligations is not applicable to disputes arising out of this P According to the explanations mentioned above, the ah f the thesis has been to explain the concepts of undertakings and associations c dertakings and especially the decisions by assosiations of undertakings. Bei > of that, the important points of disagreements abaut the characteristic spt 3s(advice or obligatory) of the decisions by the associations of undertaking > explained detailed. And also associations of undertakings, their species and th 'acteristics specialties of the decisions by assosiations of undertakings have b« »termined with many examples. Beside of that the differencies of the decisions i. ciations VIof undertakings than the agreements and concerted practices have been evaluated. At the last part, öne of the Private Law Consequences of Limiting Competition as invalid decisions and their results have been explained. VII