X-ışını floresans tekniği ile britolit cevherinde toryum ve lantanitlerin analizi
Analyses of thorium and lanthanides in britholite ore by radioisotope excited X-ray fluorescence technique
- Tez No: 173041
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu çalışmada radyoizotop uyarmalı X-ışını floresans tekniğinin, britolit cevherinde toryum ve lantanitlerin analizine uygulanması araştırılmıştır. Kanada' nın Quebec bölgesinden gönderilen britolit cevherinde partikül büyüklüğü, dağılımı ve homojenliğin, ölçülen toryum, lantan ve seryum konsantrasyonları üzerindeki muhtemel etkileri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. 57 Toryum ve lantanitlerin K X-ışınları Co radyoizotop kaynağı ile uyarılmıştır. Toryum ve lantanitler için, en uygun geometri ve kolimasyon sistemi tesbit edilmiştir. Deney sistemine bağlı olarak britolit cevherinde toryum için kritik kalınlık tayini yapılarak teorik sonuçla karşılaştırılmıştır. Toryum ve lantanitlerin kantitatif analizlerinde, standartla karşılaştırma metodu uygulanmıştır. Analit piklerine bazı girişim düzeltmeleri yapılarak, daha hassas ve doğru sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar 3o güvenlik sınırı içinde referans değerlerle uyum göstermiştir. - III -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSES OF THORIUM AND LANTHANIDES IN BRITHGLITE ORE BY RADIOISOTOPE EXCITED X-RAY FLUORESCENCE TECHNIQUE In present study, application of radioisotope excited X-ray fluorescence technique on thorium and lanthanides analyses in britholite ore was investigated. Probably effects of particle size and distribution and homogeneity on thorium, lanthanum and cerium concentrations were examined in detail on britholite ore that was sent from Quebec region of Canada. H X-rays of thorium and lanthanides was excited by 57 Co radioisotope source. The optimum geometry and colli- mation system for thorium and lanthanides was established. Critical thickness of thorium in britholite ore, depending on experimental system, was determined and compared with theoretical result. Comparison with standard method was applied to quantitative analyses of thorium and lanthanides. The more sensitive and accurate results were obtained by making some interference correction an analyte peaks. Results have been compared to some extend in 3a confidence level and showed good agreement with reference values. - 11/ -