Ekim sıklığının Tokat yöresinde üç nohut (C. arietinum L.) çeşidinde verim ve verim unsurlarına etkileri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 173047
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜJGAN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
-IV- öz Tokat ekolojik şartlarında en uygun nohut ekim sıklığını tespit etmek amacıyla yörede en çok ekilen iki nohut (Yerli İspanyol ve Yerli Sıra) çeşidi ile hastalıklara dayanıklı icarda orijinli (lLC-482-Kabuli) nohut çeşidi kullanılmış ve Uç değişik sıra üzeri mesafesinde (10, 15 ve 20 cm) en yüksek verimi sağlayan ekim sıklığı araştırılmıştır. Dekara en fazla tane verimi, her üç çeşitte de 10 cm sıra üzeri ekim sıklığında bulunmuştur " Tane verimi ile bitkide bakla ve tane sayısı arasında, bitkide bakla sayısı ile bitkide tane sayısı arasında her üç çeşitde de olumlu ve güvenilir ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-V- ABSTRACT The study was carried out with three chickpea cultivars for determining the inost suitable sowing density for highest grain yield in Tokat region. The effects of sowing distance on rows as 10, 15, 20 cm were examined on two local cultivars (Yerli İspanyol, Yerli sıra ) and one foreign cultivars (ILC-482, icarda). The highest grain yield (kg/da) was obtained in three cul tivars with 10 cm sowing distance on rows. There were statistically singnificant and positive relationships in three cultivars between; grain yield per plant-number of podB per plant, grain yield-number of seeds, number of pods per plant-number of seeds.