Tokat şartlarında farklı ekim sıklığının çörekotu (Nigella sativa L.) 'nda verim, verim unsurları ve bazı bitkisel özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 46083
  2. Yazar: İSA TELCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Bu araştırma, 1993 yxlx vegetasyon döneminde Tokat koşullarına uygun Çörekotu (Nigella sativa) populasyonu ve ekim sıklığını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Denemede kullanılan populasyonlar Tokat, Balıkesir ve izmir yöresinden temin edilmiştir. Deneme Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Deseni 'ne göre yürütülmüştür. Ana parsellere populasyonlar, alt parsellere ekim sıklıkları veriest irilmiş tir. Denemede 15, 20, 25 ve 30 cm olmak üzere 4 farklı sıra aralığı kullanılmıştır. Denemede, bitkiler 15-16 günde çimlenmiş, 72-73 günde çiceklenmiş ve 120-126 günde ömrünü tamamlamıştır. En erken izmir populasyonu hasat edilmiştir. Ekim sıklıkları artıkça sadece vegetasyon süresi bir* miktar uzamıştır. Denemede sıra arası mesafelerin artmasına karşılık, bitki boyu (42.83-53.46 cm), ana sapa bağlı dal sayısı (4.19- 5.22), toplam kapsül sayısı (5.97-11.47), kapsülde tohum ağırlığı (0.779-1.019 g) artmış; hasat indeksi ( % 26.25- 38.45), tohumda yağ oranı ( % 34.41-40.31) azalmıştır. Buna karşılık ekim sıklığı, 1000 tane ağırlığı (2.13-2.46 g), tohum verimi (104.18-151.95 kg/da) ve yağ verimine (36.78- 52.73 kg) etki etmemiştir. Bu faktörlere ait populasyonlar arasındaki farklılıklar önemsiz çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was carried out to determine suitable populations and optimum plant density at Black cumin (Nigella sativa) in 1993' s growing period in Tokat conditions. The populations in research were ensured in Tokat, Balıkesir and Izmir. The research was planned in“split block desing”with three replication. Populations were placced in main pilots and plant densities were placced in sub-pilots. There are four row spaces (15, 20, 25 and 30 cm) in the experiment. According to the results of research, plants germinated between 15 and 16 days and flowered between 71 and 72 days. However, the period of vegetation was between 120 and 126 days. Izmir genotype was harvested earlier' than the others. Vegetation period increased in row space. Additionally, on the increase of plant density, plant height (42.83-53.46 cm), the number of branch in stalk (4.19- 5.22), the number of pot (5.97-11.47), seed weight per pot (0.779-1.019 g) increased, and harvest index of plants (% 26.25-38.45) and percentage oil of seeds decreased. The effect of row spacing was unimportant in 1000 seeds weight (2.13-2.46 g), the yield of seeds (104.18-151.95 kg/da) and oil (36.78-52.73 kg/da).