Tokat Kazova şartlarında ikinci ürün kenevir (Cannabis sativavar. sativa) yetiştiriciliğinde farklı ekım sıklıklarının verimve kalite özelliklerine etkisi
The effect of different sowing density on the yield and quality properties in second crop hemp (Cannabis sativa var. sativa.) cultivation in Tokat conditions
  1. Tez No: 755929
  2. Yazar: HAZAL ŞAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmayla ikinci ürün kenevir yetiştiriciliğinde lif ve tohum üretimine uygun ekim sıklığının belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu araştırma, Tokat-Kazova şartlarında Narlısaray kenevir çeşidiyle 2019 yılında yapılmıştır. Çalışma Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada ana parsellerde 3 farklı sıra arası (20, 30, 40 cm) alt parsellerde ise metrekarede 3 farklı tohum sayısı (100, 150, 200 adet/m 2 ) işlemi uygulanmıştır. Çalışmada çıkış oranı, çiçeklenme süresi, bitki boyu, teknik sap uzunluğu, kuru sap verimi, lif verimi, lif oranı, bin tohum ağırlığı, tohum verimi ve yağ oranına ait bulgular değerlendirilmiştir. Alınan bulgulara göre; birim alanda bitki sayısı arttıkça bitki boyu, teknik sap uzunluğu, biyolojik kütle verimi, kuru sap verimi, tohum verimi ve lif verimi ve artarken; yan dal sayısı, bin tohum ağırlığı ve yağ oranı azalmıştır. Farklı ekim sıklığı uygulamalarına göre; 20 cm sıra arası x 200 adet/m 2 tohum sayısı olduğunda bitki boyu, teknik sap uzunluğu ve lif veriminde artışların olduğu, ortalama en yüksek lif veriminin 315.6 kg/da ile 20 cm sıra arası x 200 adet/m 2 tohum sayında ulaşıldığı, en yüksek tohum veriminin ise 135.6 kg/da ile 40 cm sıra arası x 200 adet/m 2 tohum uygulamasından elde edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to increase the yield per unit area by determining the appropriate planting method for fiber and seed production in the second crop cannabis cultivation. This research was carried out in 2019 with Narlısaray cannabis variety in Tokat-Kazova conditions. The study was carried out in three replications according to the split plots experiment design in random blocks. In the study, 3 different row spacings (20, 30, 40 cm) were applied in the main plots and 3 different seed numbers per square meter (100, 150, 200 seeds/m 2 ) were applied in the subplots. In the study, the findings of emergence rate, flowering time, plant height, technical stem length, dry stem yield, fiber yield, fiber rate, thousand seed weight, seed yield and oil rate were evaluated. According to the obtained findings; As the number of plants per unit area increases, plant height, technical stem length, biomass yield, dry stem yield, seed yield and fiber yield increase, thousand seed weight and oil rate decreased. Plant height, technical stem length, fiber yield and ratio. According to the sowing densıty applications; the highest average fiber yield was obtained from 315.6 t/ha to 20 cm row x 200 seeds/m 2 , and the average highest seed yield was 135.6 t/ha to 40 cm rows x 200 seeds/m 2 per square meter.