Hazret-i Peygamber'in Hz. Ali'ye öğütleri (tespit ve değerlendirme)
Prophet Muhammed's advices to Ali
  1. Tez No: 173053
  2. Yazar: TÜRKAN AKKURT KABANKA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDÜLKADİR PALABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı,“Vasiyyet'ün-Nebî li 'Ali”ismiyle bilinen yazma eserlerden yola çıkarak, Hazret-i Peygamber'in Hz. 'Ali'ye öğütlerini kapsayan hadîslerin tesbît ve değerlendirmesini yapmaktır. Biz, öncelikle Türkiye Kütüphanelerinde -ulaşabildiğimiz kadarıyla- eserin yazma nüshalarını, daha sonra da Şiî kaynaklardaki Vasiyet metinlerini bir araya toplayarak; bunları, sened, tarîh, hadîs sayısı bakımından karşılaştırma yoluna gittik. Elde ettiğimiz mevcut metinlerde, hadîslerin sayıları, yerleri, uzunlukları ve kullanılan ifâdeler değişiklik arz etmektedir. İncelemiş olduğumuz yazma eserlerde yirmi iki nüshanın sekizinde ne sema' ne de istinsah kaydı bulunmakta; altısında ise, istinsah kaydı var ama sema' kaydı yer almamaktadır. Yirmi iki nüshadan yalnızca beş tanesinde hem sema' kaydı hem istinsah tarihi bulunmaktadır. İki bölümden oluşan araştırmamızın birinci bölümü,“Vasiyyet'ün-Nebî li 'Ali”ile ilgili literatürü ele almakta; ikinci bölüm ise, ele alınan nüshadaki hadîslerin tesbît ve tahrîcini ortaya koymaktadır ve tercüme etmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to research the manuscripts that were known as“Wasaya'n-Nabî li 'Ali”, to confirm and to show them according to Traditions of the Prophet. We, at first, -as much as reach- in the Turkey's libraries collected the manuscripts, and confronted one book with another respecting to their colophons, date and the number of hadiths. In which manuscripts that we collected the number and the place and the words of hadiths looked very different character. We research twenty two manuscripts in the eight books haven't got the colophon and date, and the other six books that have date but haven't got colophon. Only five books have colophon and date. The subject has been considered in two parts: In the first part, was researched the literature that with reference to the“Wasaya'n-Nabi li 'Ali”; and in the second part, was confirmed and shown including of them according to Tradition of the Prophet and their translations. VI