Manisa Dağı (Spil dağı) milli parkının flora ve vejetasyonu üzerine bir çalışma
A study on the flora and vegetation of Manisa Mountain (Spil mountain) national park
  1. Tez No: 173052
  2. Yazar: HAYRİ DUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MECİT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
1985 Çalışma alanı, Manisa'nın güneyinde bulunan Manisa Dağının- büyük bir kısmını kaplamaktadır. Alandaki taşlar Mesozoyik ve"Senozoy.ik zamana aittir. Alanın büyük kısmın] Mesozoyik yaşlı/ Kretase kalkerleri kaplar. Çalışma alanında Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Alanda iki büyük toprak grubu vardır.Bunlar, Kırmızı Akdeniz ve Rendzina topraklarıdır. Çalışma alanımızdaki floristik çalışmalar sonunda 81 familyaya ait 593 takson tesbit edilmiştir. En fazla tür i- çeren familyalar; Compositae (79), Leguminosae (72), Labi- atae (43).Bunları Cruciferae, Caryophyllacgae ve Gramine~ ae takip eder.Alanın vejetasyonu Braun-Blanquet metoduna göre incelendi. Yapılan fitososyolojik çalışmalar sonucunda şu bir likler tesbit edilmiştir, l.Maki vejetasyonunda Quercus coccifera birlimi 2. Akdeniz orman vejetasyonunda Pinus brutia birliği Pinus nigra subsp. pallasiana birliği 3. Akdeniz orman-Akdeniz dağ stebi geçiş vejetasyonunda Vicia cracea subsp. s tenophylla birliği :. -- _ Paeonia peregrina birliği Juniperus sabina birliği Bu birliklerden Paeonia peregrina ve Juniperus sabina ülkemizde ilk olarak tanımlanmış tır. Vicia cracea subsp. stenophylla birliği de daha önce çalışılmış olmasına rağmen fitososyolojik sınıflandırması ilk defa verilmektedir. Tanımlanan birlikler Quercetea pubescentis sınıfına ve Querco-Cedretalia libani ordosuna girmektedir.
Özet (Çeviri)
The study area covers the most part of the Manisa mountain which is situated south of Manisa city. in the area rocks belongs to Mesozoic and coenozoic. Crateceous calcareous whic'h are Mesozoic aged cover the most of area. In the area the Mediterranean climate prevails. There are two great soil groups in the areaj Red Mediterranean soils and Rendzinas. In the area is found 593 taxon which belongs to 81 families at the end of the floristic investigation. The families which have maximum species are; Compositae (79), Leguminosae (72), Labia tae (4-3).Cruciferae, Caryophylla- ceae and Gramineae follows by them. IllThe vegetation was studied according to Braun-Blanqu- et method. The following associations were described in the area: In the maquis vegetation, Quercus coccifera association. In the Mediterranean forest vegetation; Pinus brutia association and Pinus nigra subsp. pallasiana association. In the Mediterranean forest-Mediterranean mountain pass steppe vegetation; Vicia cracca subsp. ste- nophylla association, Paeonia peregrina association and Juniperus sabina association. Paeonia peregrina and Juniperus sabina are described for the first time in Turkey.The phytosociological classi fication was given for the first time in Vicia cracca subsp. stenophylla association, although was investigated before. All associations belong to Quercetea pubescentis and Querco-Cedretalia libani.