Türev piyasalar ve türev araçlarla kur riskinden korunma
Derivatives markets and hedging from exchange risk with derivative instruments
  1. Tez No: 173057
  2. Yazar: ENVER TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL MAZGİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Piyasalar yapılan işlemlerin gerçekleşme zamanı açısından baktığımızda spot (cari) ve vadeli olmak üzere ikiye ayrıldığını görüyoruz. Spot piyasalarda alım satıma konu mal veya hizmetin bedelinin ödenmesi ve teslimi aynı gün veya aynı hafta içerisinde gerçekleşirken, vadeli piyasalarda varılan anlaşma sonucu bu süre daha uzun olmaktadır. Vadeli işlemler piyasaları, bazı malların ve finansal ürünlerin üzerine hazırlanmış, vadesi, miktar büyüklüğü ve işlem saatleri önceden belirlenmiş standart sözleşmelerin alınıp satıldığı piyasalardır Vadeli işlemler piyasasının ilk başlangıcı 18. yüzyıla dayanır. Vadeli işlemler piyasasının ortaya çıkış sebebi ise arz ve talepte meydana gelecek dalgalanmaların olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaktır. Vadeli işlemler dünyada kullanılan terminolojiye göre türev araçlar olarak ifade edilir. Türev araçlar, alivre(forward) sözleşmeler, vadeli sözleşmeler(future), opsiyon sözleşmeleri ve takas(swap) sözleşmelerinden oluşmaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde Vadeli İşlem Piyasalarının Gelişimi ve Fonksiyonları açıklanmaya çalışılmıştır. Risk tanımlaması yapılmış, daha sonra türev araçlarla yapılabilecek korunma (hedging), spekülasyon ve arbitraj amaçlı işlemler açıklanmıştır. İkinci bölümde Türev Piyasalarının işleyişi açıklanmaya çalışılmıştır. Türev araçlar hakkında bilgi verilmiş, türev araçların tanımı, tipleri, türev araçlarla yapılabilecek yatırım stratejileri hakkında bilgi verilmiştir. Son bölümünde ise türev araçlarla kur riskine karşı korunma örneklerle açıklanmaya çalışılmış, şirketlerin, kur riskine karşı alabilecekleri önlemler hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Son olarak türev piyasalar hakkında genel tespitlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When we analyze the markets in terms of execution time, we observc that they are seperated into spot and futures markete, in spot markets, the payment of bought ör sold good ör service occur in the same week but in futures market this period extends according to the signed contracts. Futures markets are the markets where the goods and serviees are traded by contracts due to the predetermination of amount period and transaction times in these markets. The very first begining of future markets occur in the 18th century. The reason of flourishing of these markets is prevention of negative effects in supply and demand fluctuations. Futures are known as derivatives according to the global terminology. Derivatives instruments consists of forward contracts, future contracts, options contracts and svvap contracts. in the first part of this study, the explanation of development of derivatives markets and also function of derivatives markets is made. The explanation of risk is made. Besides, hedging of these instruments, speculation and operations of arbitrage are explained. in the second part, information is given on Derivatives Markets procedure. Derivatives instruments contracts definition and types of Derivatives instruments, Derivatives instruments strategies are explained. At the last part, hedging from eschange risk with Derivatives instruments are explained. Companies, what they are making about exchanhge risk and at last general fixation about Derivatives Markets are explained. vi