Teknoparkların bölgesel kalkınmadaki rolü ve Türkiye uygulaması
- Tez No: 173058
- Danışmanlar: PROF.DR. EYÜP GÜNAY İSBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
190 ÖZET Küreselleşmenin ve bilgi ekonomisinin etkilerinin giderek daha fazla hissedilmeye başlaması dünya ülkeleri arasındaki ekonomik, sosyal ve politik alanda rekabet şartlarını daha da zorlamış ve teknolojik ilerlemeyi kaçınılmaz kılmıştır. Bilim ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte ülkelerin sanayi ve yatırımlarını artırmak için ortaya koyduğu oluşumlardan birisi olan teknoparkların günümüzde önemi gün geçtikçe artmaktadır. Teknoparklar, sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiş sürecinde teknolojik ilerlemeyi, sanayileşmeyi, uluslararası rekabeti, istihdamı, bölgesel ve ulusal kalkınmayı gerçekleştirmek amacıyla birer çekim merkezi haline gelmiştir. Bu çalışma ile teknoparkların dünyadaki ve Türkiye'deki gelişim süreci ile birlikte bölgesel kalkınmadaki rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Bu düşünceden hareketle çalışma üç bölümden oluşmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde; teknoparklar ve bölgesel kalkınma ile ilgili kavramsal çerçeve çizilmiştir. İkinci bölümde, teknoparkların dünyadaki gelişim süreci incelenmiştir. Dünyada teknoparkların ortaya çıkış sebepleri üzerinde durulmuş ve Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerindeki teknopark uygulamalarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, teknoparkların Türkiye'deki gelişim süreci ile birlikte teknopark-bölgesel kalkınma ilişkisi incelenmiştir. Türkiye'deki teknopark uygulamalarına, teknoparkların ve bölgesel kalkınmanın gelişimi ile ilgili kuruluşlara yer verilmiş ve son olarak da bölgesel kalkınma açısından teknoparkların önemi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
191 ABSTRACT The start which gave rise to perceive more and more the effects of globalization and information economy, has further constrained the competitive terms and conditions prevailing among the countries of World in regard with the economical, social and political fields, ad accordingly rendered the technologic development unavoidable. Along with the progress recorded in the science and technology, the importance of technoparks which are one of the formations set forth by the countries with a view to enhance their industrial and investment potentials, is getting increased day by day in our present time. Such technoparks, within the course of transition to the information society from the industrial society, have turned into a center of attraction in order to materialize the technologic development, industrialization, international competition, employment, regional and national development. This study has been aimed at analyzing the development of technoparks at global scale and in Turkey, as well as the role played by them towards the regional development. Proceeding from this point of view, this study consisted of three parts. In the first part, the conceptual framework has been established in respect with the technoparks and regional development. In the second part, the global development process of technoparks, has been analyzed. The reasons leading to the arisal of technoparks at the global scale, have been dwelt on and the current technopark applications experienced in the USA, European and far East Countries, have been also mentioned.192 In the third part, together with the development process of Technoparks in Turkey, the correlation existed between the technopark and regional development, has been analyzed. The technopark applications which are in effect in Turkey and the organizations which are involved in the development of technoparks and region, have been mentioned and finally the significance of technoparks in respect with the regional development, has been explained.