Türkiye'de imar affı uygulamaları ve bu uygulamaların değerlendirilmesi, Trabzon örneği
- Tez No: 173062
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Türkiye'de 1950'lerden itibaren başlayan hızlı göç olgusuyla beraber, kentler, sosyal ve ekonomik anlamda gelişmelerini tamamlamadan çekim merkezi haline gelmişlerdir. Bu doğrultuda süregelen gecekondular ve imar mevzuatına aykırı yapılanmalar çeşitli yasalarla önlenmeye çalışılmıştır. Fakat özellikle 1980 sonrası çıkarılan beş adet imar affı yasasıyla bu tür yapılanmaların oluşumları artmaya devam etmiştir. Çıkarılan her yasa, önleyici olmak yerine destekleyici olmuştur, denilebilir. Zamanla değişik kaygılar taşıyarak yapılan gecekondu ve aykırı yapılanmaların yararlandıkları afların kapsamları daha da genişlemiştir. Farklı çevrelerin farklı çıkarları doğrultusunda bugünkü duruma gelen aykırı yapılanma kentsel mekanda sağlıksız, güvensiz ve dengesiz bir görünüm meydana getirmektedir. İlk başta, ülkenin ekonomik sorunlarına çözüm üretilmesi, konut ve kentsel yerleşme konularında da kökten çözüm yollarını beraberinde getirecektir. Çalışmanın ilk bölümünde, gecekondu ve imar affıyla ilgili olarak kavramsal açıklamalar yapılarak, 1980 öncesi ve sonrası gecekonduya ilişkin yasal düzenlemelere yer verilmiştir. Daha sonraki bölümde ise beş adet imar affı yasası ayrıntılı olarak incelenerek, yargı kararlarındaki af düzenlemeleri değerlendirilmiştir. İmar affı uygulamaları, örneklem olarak seçilen Trabzon'da yapılan alan araştırmasıyla değerlendirilmiş ve bu alana özgü elde edilen sonuçlar genellemeye yansıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Together with rapid migration phenomena that has begun in 1950's in Turkey, cities have been attraction centers without completing their developments in social and economical areas. Inherited gecekondu and structuring that is inconsistent with development regulations have been tried to be prevented by various law codes. But such kinds of structuring have been continued in an increasing manner especially by five development amnesty laws that has been in force after year of 1980. It can be said that all new laws made to prevent such structuring has been supportive instead of preventive. When time has passed, the scopes of amnesties, that gecekondu and abnormal structuring benefit, have been extended more and more. Due to various benefits of different societies, the abnormal structuring has taken its today's situation and this situation results in unhealthy, mistrustful and unbalanced view in urban domain. In the first step to produce solutions for the economic problems will bring together the radical solution ways to houses and provincial residence issues. In the first section of the study, legal regulations, related with gecekondu before and after 1980 by doing conceptual explanations on gecekondu and development amnesty have taken place. In the following section, five development amnesty laws have been anayzed in detail and amnesty regulations in judgemental decrees have been evaluated. Development amnesty applications have been evaluated by site study in Trabzon which has been selected as an example and specific results that have been obtained about this area, have been tried to be reflected to general.