Mobil reklamın cinsiyet ve yaşla ilişkisi
- Tez No: 173063
- Danışmanlar: PROF.DR. İZZET GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
107 ÖZET Teknolojinin yarattığı son dönem gelişmelerinden mobil cihazlar içinde cep telefonlarının reklam aracı olarak kullanılması ve bireylerin mobil reklamlardan ne düzeyde etkilenerek satın almaya yöneldikleri bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Araştırma, bireylerin cep telefonlarına gelen reklam içerikli mesajlara karşı tutumunun, bu mesajlara karşı rahatsızlık durumunun, mesajların gönderilmesine izin verilip verilmediğinin belirlenmesi ve bireyi satın almaya yöneltmede hangi faktörlerin etkili olduğunun belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Üç bölümden oluşan araştırmanın ilk iki bölümü literatür taraması olup, üçüncü bölüm uygulamayı kapsamaktadır. Araştırma kapsamına alınan bireylerin cinsiyet ve yaşa göre ele mobil reklamlardan etkilenerek satın almaya yönelmeleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
108 ABSTRACT The subject of the research is the usage of the mobile phones, which are last technological innovations, for the purpose of promotion and the effectiveness level of the mobile advertisement on purchasing intentions of individuals. The purpose of the research is to reveal the attitude of individuals as a result of received advertising mobile phone message, to reveal discomfort because of the advertising message, to search allowance to send the message and to find out the factors which are effective to direct individuals for purchasing. The research paper involves three part. The first two part is literature scanning and the last part is enforcement. It is concluded that there is a significant relation between the efectiveness level of the mobile advertisement on purchasing intentions of individuals, and gender and the age level of the individuals included in the researh.