Orta Anadolu'da kullanılan tahıl ekim makinalarının ekim tekniği ve konstrüktif özellikleri açısından araştırılması
- Tez No: 173068
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FAHRİ DELİGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZ Memleketimizin tahıl ambarı olarak bilinen Orta Anadolu Bölgesinde tahıl ekimi için çeşitli tip ekim makinaları kullanılmaktadır. Ekilen alanın büyüklünü ve kullanılan makinaların çeşitliliği, bu mskinaların agra-teknik yönden istekleri karşılamada ne derece başarılı olduğunu gündeme getirmektedir. Bu durum gerek ülke ekonomisi açısından, gerekse çiftçi açısından büyük önem taşımaktadır. işte bu çalışmada, bölgede yaygın olarak kullanılan iki farklı tip kombine tahıl ekim rnakinası fonksiyon ve konstrüksiyon yününden incelenmiştir. Her iki ekim makinasnında tarım tekniği yönünden uygun oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the Central Anatolia which is known as the grain store of our country, the various kindö of drills are used for the sowing of grain. The largeness of the area which is sown and variety of the using machines get into the agenda that how much these machines are successful about being enough according to the requirements on the side of agro-technique. Not only for the country economy but also for the farmers situation has a great importance. In this study, the two different types of combined drill of grain which are widely used in that area have been investigated on the directions of function and construction. According- to the agricultural technique both Df drills has been found suitable.