Yüksek gerilim iletim hatlarında sıralamalı açmanın ferrorezonansa etkileri
  1. Tez No: 173069
  2. Yazar: RUHİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHRİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu çalışmada yüksek gerilim iletim hatlarında, meydana gelen ferrorezonans olayına, hattın iki başında bulunan devre kesicilerinin farklı anlarda açılmasının etkileri incelenmiştir. Yüksüz transformatör ünitesi ile sonlandırılan 4-0° KV1 lik çift-devre enerji iletim hattının matematiksel modeli üzerinde yapılan çalışmada, devre kesicilerinin etkilerini gösterecek bir düzenleme ile, sistemin doğrusal olmayan devre denklemleri elde edilerek sayısal tümlev alma yöntemi ile bilgisayarda çözümleri yapılmış tır. 100 mil uzunluğundaki iletim hattının sonuna bağlı üç adet tek faz transformatör ünitesinin terminallerindeki akım ve gerilimlerin şekillerine göre ferrore zonans koşullarının saptanmasına çalışılmıştır. Ayrıca hat uzunluğunun olaya etkisini inceleyebilmek için hattın 20 millik kısmındada sonuçlar elde edilip karşılaştırılmıştır. Kesici kutuplarının bir çok konumda açılması söz konusu olup bunlardan bazıları ele alınarak ferrore zonans olayının gerçekleşip gerçekleşmiyeceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
İİ SUMMARY In this thesis, the effects of circuit breaker pole openings at different times on ferrorezonanee phenomena on high voltage transmission lines have been investigated. A set of nonlinear di£Cerential equations, showing the effects of circuit breaker switchings( openings) iıave been obtained for the mathematical model of 4-00 KV double-circuit transmission line terminated in an unloaded transformer unit and these equations have beeni numerically integrated using digital computer.| Ferrorezonance conditions have been determined according to waveforms of the voltages and currents at the terminale of a three single phase transformer unit connected to the receiving end of a 400 KV transmission line. Also the results for the 20 miles part of the line have been obtained and coapared for determining the effects of the line length on ferrorezonance. Some of the many oppenings positions of circuit breaker poles have been chosen to observe the occurence of ferrorezonance phenomena.