Kayseri'deki hava kirliliği ve kirletici konsantrasyonlarının meteorolojik parametrelerle ilişkisi
- Tez No: 173073
- Danışmanlar: PROF.DR. ULVİYE ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Kayseri atmosferindeki kükürt dioksit, duman ve eser elementler gibi kirleticilerin Ocak 1983 ile Ağustos 1984 süresinde konsantrasyonları belirlenerek, Kayseri Meteoroloji istasyonundan sağlanan meteorolojik parametrelerle ilişkileri incelenmiştir. Kükürt dioksit konsantrasyonları geliştirilmiş West-Gaeke yöntemi, duman konsantrasyonları reflektometrik yöntem ile ölçülmüştür. Eser element konsantrasyonları atomik absorpsiyon spektrometrisiyle ölçülmüştür. Kükürt dioksit ve duman konsantrasyonları ile meteorolojik parametreler arasındaki istatistiksel ilişkiler çoklu regresyon analizi ile incelenmiştir. Diğer araştırıcılar benzer regresyon denklemlerinde sadece sıcaklık, rüzgâr hızı ve önceki günün kirletici konsantrasyonunu kullanmışlardır. Bu çalışmada yazar, % bağıl nem ve güneş ışınları şiddeti gibi iki parametrenin ilavesiyle ilişkinin daha iyi açıklanabileceğini göstermiştir. Ayrıca yüksek kükürt dioksit konsantrasyonlarının atmosfer de kalma süreleri araştırılmıştır. Eser element konsantrasyonlarının kendi aralarında ve kükürt dioksit konsantrasyonu ile olan ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, air polluters such as sulphur dioxide, smoke, and trace elements and their concentrations were determined at the atmosphere of Kayseri, between January 1983 and Au gust 1984. The relationship between meteorological parameters, which were provided by the Meteorological Station of Kayse ri, and air polluters have been investigated. Sulphur dioxide concentrations have been determined by the modified West - Gaeke technique; smoke concentrations have been determined by the ref lectometric method. The trace element concentrations have been determined by atomic absorption spectrometry. The statistical relationship between the sulphur dioxide, smoke concentrations, and meteorological parameters have been in vestigated by the multiple regression analysis. By which the multiple regression equations were obtained. In the similar multiple regression equations, the other investigators have only considered temperature, wind speed and the previous day's air polluter concentrations. In this work, the author has shown that the relationship can be explained in a much de tailed way by considering two additional parameters like the relative humidity {%) and the sun light intensity. In addition to all these the life time of the high sulphur dioxide concentrations in the atmosphere have been investi gated. The relationships between the trace elements them selves, and the trace elements and the concentration of sulphur dioxide have been studied.