Mercimek hasat ve harman yöntemlerinin işverimi, kalitesi, enerji tüketimi ve maliyet yönünden karşılaştırılması ve uygun bir hasat makinası geliştirilmesi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 173074
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF ZEREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
IX IV. ÖZ Bu çalışma mercimek tarımında uygulanan ve uygulanabilir hasat ve harman yöntemlerinin iş kalitesi, enerji tüketimi ve maliyetlerinin belirlenmesi yanında uygun bir biçme düzeni üzerinde geliştirme çalışmalarını kapsamaktadır. Alışılagelmiş hasat ve harman yöntemlerinin iş başarılarının düşük, maliyetlerinin yüksek olduğu görülmüştür. Uygulanabilir yöntemler olarak çift bıçaklı çayır biçme makineleri ile hasat ve biçerdöver ile hasat ve harman yöntemleri denenmiştir. Her iki yöntemin de olumlu ve olumsuz yanları vardır. Bu yöntemlerin olumsuzluklarını gideren ve olumlu yanlarını örnek alan bir prototip geliştirilmiş ve başarı ile çalıştırılmıştır. Prototip olarak geliştirilen aspiratörlü hasat makinesi iki tekerlek üzerinde taşınan çekilir tip ve traktör kuyruk milinden hareket alarak ofset çalışan bir hasat makinesidir.
Özet (Çeviri)
V. ABSTRACT In this research, harvesting and threshing methods which have being used or could be used were studied in terms of field efficiency, energy consumption and cost. A suitable cutting system was also development. Conventional harvesting and threshing methods were found to have smal field efficiency and high cost. As applicable methods, the harvesting with double knife cutterbar and combine harvpsting were exnerimented. Both methods showed some advantage and disadvantages. A prototype which solved the disadvantages and advantages of the above mentioned methods developed and applied to field succesfully. The developed prototype aspirating harvester was carried on two wheels and activated from the tractor P.T.Q. and worked in offset position.