Çukurova'da ikinci ürün soya üretiminde ekim makinasından kaynaklanabilecek sıra üzeri ve ekim derinliği değişimlerinin verim ve bazı bitkisel özelliklere etkisi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 173079
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
\ öz Birçok dünya ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de soya bitkisi son yıllarda üretimi vazgeçilmez bir ürün durumuna gelmiştir. Ancak ülkemizde çeşitli nedenlerle soya üretim alanlarından henüz tam olarak yararlanılamamaktadır. Bu alanlardan tam olarak yararlanılması ve üre timin artırılması çeşitli faktörlerin yanında üretim mekanizasyonuyla ilgili sorunların da giderilmesine bağlıdır. İşte bu çalışmada, ekim mekanizasyonunda ekim makinasından kaynaklanabilecek sıra üzeri ve ekim derinliği değişimlerinin verim ve özellikle biçerdöverle hasatta önemli bazı bitkisel Özelliklere etkisi araştırılarak ekim makinasında yapılacak ayar sınırları belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma Çukurova'da ikinci ürün olarak ekileri üç çeşit soya üzerinde yapılmış ve her üç çeşitte de en uygun ekim derinliğinin 5 - 7,5 cm, eri uygun sıra üzeri bitki aralığı değişiminin 5 - 15 cm olduğu ve Mitchell çeşidi soyanın bitkisel özellikler yönünden Calland ve Amsoy 71'e göre daha iyi bir çeşit olarak göründüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT.Soybean plant production has become in last years an important product in our country, like the same case holds true in many other coun tries all-over the world. Only, in our country, due to several reasons, soybean production areas are not utilized completely. Complete utiliza tion of these areas and increase in production are related to production mechanization besides various other factors. In this study, research has been done on the effect. of variations row within plant interval and sowing depth that can be due to sowing mac hine during sowing mechanization, on yield and particularly, on some impor tant plant features, especially, when harvesting with combine, and as a result the adjustment limitations to be made on the sowing machine has been tried to be determined, The research has been done in Çukurova on three kinds of soybean planted as second crop and it is determined that in all of the three kinds the ideal sowing depth is 5-7,5 cm, the ideal variation of plant interval in one row is 5-15 cm. and Mitchell variety soybean is a better variety than Calland and Amsoy 71, from the point of view of plant features.