Altınekin (Konya) civarının jeolojisi ve mineralojik petrografik incelemesi
  1. Tez No: 17308
  2. Yazar: NECATİ KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİL BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Konya'nın 65 kuzeyinde Altınekin ilçesi ve civarında yapılan çalışmada; üst Paleozoyik, Mesozoyik ve Senozoyik yaşlı kayaç toplu lukları incelenmiştir. Çalışma alanının stratigrafisi, jeolojik ev rimi ve özellikle metamorfizma derecesi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaç çerçevesinde üst Paleozoyik yaşlı metamorfiklerin jeolojik, mineralojik-petrografik özellikleri incelenerek, Altınekin bölgesi nin yaklaşık 210 km2,lik bir bölümünün 1/25 000 ölçekli jeoloji ha ritası yapılmıştır. Amaçlanan doğrultuda laboratuvar çalışmalarında optik mine raloji ve kil mineralojisi gibi petrorafik incelemeler yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda bölgedeki metamorfiklerin mineral parajenez leri tanımlanmıştır. Tabandan itibaren sırayla petrografik inceleme lerde: glokofan-klinozeosit-zeosit-muskovit-klorlt-granat; pumpelli yit-epidot-albit-tremolit-klorit-stilpnomelan-prehnit; muskovit-klo- rit-albit; kalsit-zirkon-titanit. X-ışınlarında ise: illit-klorit -pi rof i 1 1 i t-gl okof an ; pi rof i lli t-kl ori t- illi t-gl okof an ; illi t-s imek- tit-klorit parajenezleri belirlenmiştir. İnceleme alanının düşük-or ta sıcalık ve orta-yüksek basınç metamorfizma koşullarında kaldığı belirlenmiştir. Çalışma alanında yer alan üst Paleozoyik yaşlı metamorfikler Altınekin grubu adı altında toplanarak, Milis, Karasivri, Nuras, Kağşak formasyonlarına ayrılarak incelenmiştir. İnceleme alanında birim üzerine uyumsuz olarak üst Triyas yaşlı Yenice formasyonu ge lir. Bu birimlerin üzerine tektonik dokanakla üst Kretase yaşlı of1- yolitik karışığı gelmektedir. Karışığı uyumsuzlukla üst Miyosen yaş lı Akıncılar formasyonu üzerler. Tüm bu birimler bölgenin deformas- yonu sonucu oluşan çakıllı, kumlu, killi Pliyo-Kuvaterner yaşlı çö- kellerle örtülmüştür. İncelenen alanda tektonizma sonucu oluşan yapısal unsurların eksenleri KB-GD yönündedir. Bu yapılar gül diyagramlarında da ortaya çıkan KD-GB yönlü bir sıkışma tektoniğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this study, Upper Paleozoic, Mesozoic and Cenozoic aged units to the north of Konya were investigated, located in an area Altmekin town about 65 km to Konya. Stratigraphy/geological evola- tion and especially methamorphism degree were try to determine in the study area. In this aim, geologic, mineralogic-petrographic features of Upper Paleozoic aged metamorphics were studied and 1/25 000 scaled geological map of Altmekin area, about 210 km is prepared. In laboratory investigation, petroraphic and mineralogic analysis were made. As a result of this studies.metamorphic mineral assemblages were defined. The mineral assemblages from bottom to top as follows: In petrographic investigation glocophane-clinozeosite- zeos i temuscovi te-cl ori te-garnet ; pumpel lyi te-epidote-al bi te-s ti 1 pno- melaneprehnite; muscovi te-cl ori te-al bite; calcite-zircon-titanite. In X-ray investigation: illite-clorite-pyrophyllite-glocophane; py- rophyl 1 i tec! ori te-i 1 1 i te-gl ocophane ; illi te-cl ori te-pyrophyl 1 i te ; illite-smectite -clorite. According to the result the study area is metamorphised under lower to medium temperature and medium to upper presure conditions. Upper Paleozic aged metamorphics named as Altmekin groups is subdivi ded into the following formations: Milis, Karasivri, Nuras, Kağşak. The group is overlaid by Upper Triassic aged Yenice formati on uncomformably. The formation is overlaid with tectonic contact by Upper Cretaceous aged Koç yaka ophiolite melange. Upper Miocene aged Akıncılar formation overlies to the melange. All this units are overlaid PI i o-Qua ternary aged deposits with an unconformity as a re sult of deformation of the region. In the investigation area, structural features formed by tectonism are NW to SE direction. In rose diagrams indicated that the features were occured as a result of NE-SW directioned compres- siona! forces.