Plastik örtü altında toprak sıcaklığını artırma üzerine bir araştırma
A Research upon to increase soil temperature under plastic cover
  1. Tez No: 17309
  2. Yazar: ALİ İHSAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAİM KARAKAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
KISA ÖZET Yüksek Lisans Tezi PLASTİK ÖRTÜ ALTINDA TOPRAK SICAKLIĞINI ARTIRMA ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Ali İhsan YILDIRIM Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN 1991, Sayfa : 44 Jüri : Prof. Dr. S. KARAKAPLAN Prof. Dr. F. BAYRAKLI Prof. Dr. K. GÜR 1990 yılı Ocak ve Şubat aylarında toprak sıcaklığını artırmak amacıyla polietLlen örtü altında sıcak yastık tesis edilmiştir. Üç değişik oranda hazırlanan harç toprağı sıcak yastıkta ısı kaynağı olarak kulla nılan yanmamış koyun gübresi üzerine serilmiştir. Sıcak yastıkta oluşan ısıyı muhafaza etmek için izolasyon tedbirleri alınmıştır. Sıcak yastık ve tarla toprağının 5,10 ve 20 cm. derinliklerindeki sıcaklık ile ka palı örtü içindeki ve dışarıdaki hava sıcaklıkları ölçülmüştür. Sıcak yastıkta ölçülen hava ve toprak sıcaklıkları, tarla şartlarında elde edilen değerlerden çok yüksek olmuştur.Orneğin, tarla toprağının 5 cm. derinliğinde sıcaklık -6.1 ile A.°Pc arasında değişirken, sıcak yastık toprağında aynı derinlikte ölçülen sıcaklık 19.8 ile 27.8 C arasında değişmiştir. Örtü altında hava sıcaklıkları 9.2 ile 23.0 C arasın da değişirken, dış atmosferde bu değer - 13.0 ile 7.9 C arasında ölçülmüştür. ANAHTAR KELİMELER : Plastik örtü, toprak sıcaklığı, hava sıcaklığı, sıcak yastık
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH UPON TO INCREASE SOIL TEMPERATURE UNDER PLASTIC COVER Ali İhsan YILDIRIM Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Supervisor: Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN 1991, Page: 44 Jury: Prof. Dr. S. KARAKAPLAN Prof. Dr. F. BAYRAKLI Prof. Dr. K.GÜR In January and February, 1990, the warm bed was established by using plastic cover (polyethilen). Three different mixtures of soil were placed on fresh sheep manure used as heat source Isolation measures were taken to keep heat inside. As well as the temperatures of warm bed soil various depths, such as 5,10 and 20 cms., air temperatures under plastic cover and outside temperature were recorded. The temperatures in warm bed soil and air were higher than those in outside air o o and field soil. In 5 cm. depth, temperature range from -6.1 C to 4.9 C in field soil, o o while from 19.8 C to 27.8 C in warm bed soil. o o Air temperature under plastic cover varied between 9.2 C and 23.0 C while air o o temperature outside varied between -13.0 C and 7.9 C. KEY WDRDS: Plastic cover.soil temperature, air temperature, warm bed. VI