Divriği (Sivas) demir yataklarının incelenmesi
  1. Tez No: 17307
  2. Yazar: SAMİ ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEDAT TEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
iiı ÖZET : İnceleme alanı Sivas îli'ne bağlı Divriği İlçesi' nin 10 km kuzeybatısmdadır. Yörede Türkiye'nin en büyük demir yatakların dan bir bulunmaktadır. Karabük ve İskenderun Demir çelik Fabrika larının hammaddesini sağlamaktadır. Yöredeki litostratigraf ik birimler alttan üste doğru şu şe kilde istiflenmektedir. Mesozoyik yaşlı çaltı formasyonu mermer ve dolomitik.kireçtaşları ile, üst Kratase yaşlı Çürek formasyonu serpantinleşmiş ultrabazik kayaçlarla, üst Kratase - Paleosen yaşlı Murmano formasyonu monzanitten diyorite kadar değişen plü- tonik kayaçlarla ve Oliyo - Miyasen - Pliyosen yaşlı Prunsur for masyonu konglemeralar ve volkanik kayaçlarla temsil edilmektedir. A Kafa cevherleşmesi siyenit - kireçtaşı ve siyenit - serpantin dokanakları boyunca, B Kafa cevherleşmesi ise serpantinlerle ki- reçtaşların arasına yerleşmişlerdir. Başlıca cevher mineralleri manyetit ve hematittir. Bunlara pirit ve kalkopirit eşlik eder.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The investigation area is situated 10 km Northwest of Div riği. This field is one of the bigbest iron ore deposits of Tur key that the raw material requirements of Karabük and iskenderun iron and steel factories are supplied. The litostratigraphic units of the field from bottom to top are as follows: Mesozoic aged Çaltı formation generally crystal lized limestone and dolomitic limestone, Upper Cretaceous aged Ciirek formation serpantines and Purunsur formation conglomerates. A - Body mineralization takes place in the sienite lime stone contacts and araund the contacts of serpantine - sienite. B - Body mineralization takes place under the serpantines and over the limestone formations. The most common minerals are mag netite and hematite. Also pyrite and chalcopyrite exist in the formation.