Kırmızı çamurun değerlendirilmesi
Utilization of red mud
- Tez No: 17311
 - Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN MİRZAOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
 - Yıl: 1991
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
i ÖZET Doktora Tezi KIRMIZI ÇAMURUN DEĞERLENDİRİLMESİ Yunus ÇENGELOGLU Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalx Danışman : Prof.Dr. Ramazan MIRZAOĞLU 1991, Sayfa : 78 Jüri : Prof.Dr.Ramazan MIRZAOĞLU Bu çalışma kırmızı çamurun değerlendirilmesi ama cıyla yapılmıştır. Kırmızı çamurun HC1 ve H2S04'de çözünürlüğü asit konsantrasyonuna bağlılığı yönünden incelenerek en iyi çözünme şartları tespit edilmiştir. Demiri ayırmak amacıyla numune H2SO4 ile çözülmüş ve çözeltiye metalik demir ilave edilip Fe+3 iyonları Fe+2 iyonlarına indirgendikten sonra soğutulmak suretiyle FeS04.6H20 kristallendirilmiştir. Kristali endirmeden arta kalan çözeltiden ise pH ayarlaması ve hidrolizle TİO2 elde edilmiştir.ii >/. H-v f-;.^./>.?,' s ^ Ti02'in ayrılmasından sonra çözeltiye etanol^ '(Veya- ^ ::,: aseton) ilavelesiyle NH4.A1(S04) 2.12H20 kazanılmıŞtı^^^i^ Elde edilen TİO2 örneklerinin U.V. Spektrofotometre ile analizleri yapılmış ve ayrıca difraksiyon pikleri alınarak ASTM standartları ile karşılaştırılmıştır. Deney ve analiz sonuçları kırmızı çamurdan demirin % 69 verimle FeS04.6H20 olarak, titanın % 51 - % 64 verim le TİO2 olarak, alüminyumun % 83 - % 86 verimle NH4Aİ(S04) 2. 12H2O olarak elde edilebileceğini göster miştir. ANAHTAR KELİMELER : Kırmızı çamurun değerlendiril mesi, demir, titan ve alüminyu mun elde edilmesi
Özet (Çeviri)
.; t ;?: iii ABSTRACT Doctora Thesis UTILIZATION OF RED MUD Yunus ÇENGELOGLU Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof.Dr. Ramazan MIRZAOGLU 1991, Page : 78 Jury : Prof.Dr. Ramazan MIRZAOGLU frpf-Ar. Mus^fs.OZûtMİB. AaSPfi* ftqfte t/«Ti 1- A 1 U.MA2 This study was carried out in order to utilization of red mud. Depending on acid concentration the optimum condi tions for dissolution of red mud, was determined in HC1 and H2SO4. For seperation of iron, the sample was dissolved in H2SO4. The solution contains titanium, aluminium and iron sulfates. The ferric ions in the solution was reduced to the ferrous ions by using metallic iron thus FeS04.6H20 was crystallised. TİO2 was recovered by pH control and hydrolysis process. Al+^ ions was precipitated as NH4AI (SO4) 2.I2H2O with adding ethanol (or acetone).iv Obtained TiO£ samples have been analysed : by U.V. Spectrophotometer, in additions, x-Ray difraction analyses were obtained and compared with ASTM standarts. The results of the experiments showed that 69 % of iron, 51 % - 64 % titanium and 83 % - 86 % aluminium were recovered as FeS04.6H20, TİO2, NH4A1(S04) 2.I2H2O respec tively from the red mud. KEY WORDS : Utilization of red mud, recover of iron, titanium and aluminium.