Kırmızı çamurun değerlendirilmesi
Utilization of red mud
  1. Tez No: 67419
  2. Yazar: MUSTAFA ACAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN MİRZAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KIRMIZI ÇAMURUN DEĞERLENDİRİLMESİ Mustafa ACAR Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilimdalı Danışman : Prof. Dr. Ramazan Mirzaoğlu 1997, 63 Sayfa Jüri : Prof. Dr. Ramazan Mirzaoğlu : Prof. Dr. A. Osman Solak : Prof. Dr. Mustafa Yılmaz Bu çalışma bayer prosesine göre üretim yapan Seydişehir Alüminyum Tesislerinde atık madde olan kırmızı çamurun değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Katı atıklar ile ilgili meseleler karmaşık hale geldiğinden beri bu tür atıkların güvenli olarak tabiata bırakılması, asıl hammadde olarak kullanılmaları ve yan ürün olarak ele alınmaları, önem arzetmektedir. Bu tür bir yaklaşım gösterilmez ise atıklar birikerek çevre kirliliğine büyük çapta yol açacaktır. Bu çalışmada 100'den fazla deney yapılmıştır. Bu çalışmanın özelliği ise, diğer fabrika atıklarında bulunan Cu, Ni, Cd iyonlarını, kırmızı çamur kullanarak tutmaktır. Deneylerimiz arasında Hg çalışması da olmasına rağmen A.A.S'da Hg lambası bulunamadığından yapılamadı. Kırmızı çamur gibi tabii adsorbentler fiziksel ve yan kimyasal adsorpsiyon özelliğine sahiptir. Sulu atıklarda bulunan Cu, Ni, Cd gibi iyonlar kırmızı çamurun adsorbent ve flokülant (çöktürücü) özelliğinden dolayı tutulur ve sulu atık zararsız hale getirilir. Bu çalışmada zehirli metallerin tutulması için ümit verici sonuçlar ortaya konulmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Kırmızı çamur, Bayer proses, Zehirli metal, Adsorbent, Flokülant.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis UTILIZATION OF RED MUD Mustafa ACAR Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Ramazan MtRZAOGLU 1997, page :ei Jury : Prof. Dr. Ramazan MİRZAO?LU During this master thesis, the red mud disposal of Seydişehir. Aluminum plant has been studied. The red mud utilization is the main aim of thesis. Since the disposal of solid wastes are considered as an environmental problem, the safe disposal of the wastes to the nature, used of these wastes as raw-material, and as a by product are very important. If such approaches are not considered, the wastes will accumulate and effect. The environmental pollution in a large scala. During this thesis more than hundred experiments are made. Another important part of this thesis is the use of red mud for the removal of Cu, Ni, Cd ions. During our experiments Hg ions are also considered, but the absence of the Hg lamp in the A.A.S. Equipment causes the lack of data of this ion. The natural adsorbants like red mud have the physical and semi-chemical adsorbant properties. The Cu, Ni, Cd ions in waste waters are removed by the adsorbant and flocculant properties of the red mud and cause the safe disposal of the mentioned waste water. In this thesis the removal of toxic metals are seen to give promising results. KEY WORDS : Red mud, Bayer process, toxic metals, adsorbtion, flocculant.