Kırmızı çamurun seramik endüstrisinde değerlendirilmesi
Utilization in the ceramic industry of red mud
  1. Tez No: 57066
  2. Yazar: NEVİN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHDETTİN SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET ANAHTAR KELİMELER: Kırmızı çamur, atık değerlendirme, seramik sırlar, seramik malzemeler. Kırmızı çamur, Bayer prosesi ile alumina üretimi sırasında meydana gelen bir atık maddedir. Üretime giren boksit cevherinin yaklaşık % 35-40 'ı kırmızı çamur olarak atığa geçmekte ve sonra atık depo yerine pompalanmaktadır. Kırmızı çamurdan yararlanmak için ekonomik bir yol henüz bulunamamıştır. Bu çalışmada, Etibank Seydişehir Alüminyum Tesisleri 'nin endüstriyel atık maddesi olan kırmızı çamurun, seramik endüstrisinde sırların yapımında ve seramik malzeme olarak kulanılma olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla kırmızı çamurla önce, hiç bir katkı maddesi ilave edilmeden çalışılmıştır. Sonra kırmızı çamur, sır bileşimine bir hammadde olarak eklenmiştir. Porselen, vitreous, akçini, elektroporselen ve aventurin sır çeşitleri yapılmıştır. Farklı kompozisyonlarda ve özellikte 97 sır incelenmiştir. Yüzey özellikleri, kütle ile uyum, asit ve baza dayanım, sertlik özellikleri deneysel olarak incelenmiştir. Sonuç olarak kırmızı çamurun sır bileşimlerine % 5 - % 37 oranında katılabileceği ve renkli, opak, aventurin sırlarda basan ile kullanılabileceği bulunmuştur. Ayrıca kırmızı çamurun tane boyutu, kimyasal bileşimi, mineralojisi ve mikroyapısı incelenmiş ve seramik malzeme üretimine uygun olduğu saptanmıştır. XI
Özet (Çeviri)
UTILIZATION IN THE CERAMIC INDUSTRY OF RED MUD SUMMARY KEYWORDS: Red mud, waste utilization, ceramic glazes, ceramic materials Red mud is a waste material which is produced during alumina production by Bayer Process. Approximately 35-40 % of the bauxite ore processed goes into waste as red mud and later pumped into a waste storage. There is not yet an economic way to utilize the red mud. In this study, red mud which is the industrial waste of Etibank Seydişehir Aluminium Plant was investigated for making of glazes and ceramic material in the ceramic industry. For this purpose first, red mud was studied with no additive materials to it. Then red mud was added to glazes such as a raw material. So, the productions of the porcelain, vitreous, tile, electroporcelain and aventurine glazes were done. 97 glazes which contain different compositions and properties were examinated. Surface properties, harmony with mass, the strength of acide and base, hardness of glazes were investigated. It was found that red mud waste can be used up to 5 - 37 % in the production of glazes and it can used for production colored, opaque, aventurine glazes. It was investigated the grain size,the chemical composition,the mineralogy and the microstructure of red mud and it was found that red mud is suitable for the production of ceramic material. xn