KOBİ'lerde maliyet muhasebesi sistemleri
Cost accounting systems at small and medium sized companies
  1. Tez No: 173122
  2. Yazar: İBRAHİM TATARLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYTEN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
vıı ÖZET Günümüzde değişen koşullarda KOBİ' lerin rekabette başarılı olabilmeleri ve gelişmiş endüstri işletmelerinin değer zinciri içerisinde kalabilmeleri, maliyetlerini yönetmelerine bağlıdır. Bu doğrultuda KOBİ' lerin mevcut yetersiz maliyet ve yönetim muhasebesi sistemlerini gözden geçirerek, gelişmiş endüstriyel ortamın gereksinimlerini karşılayan yeni maliyet ve yönetim muhasebesi yöntem ve yaklaşımlarını bünyelerine taşımaları zorunlu görülmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde, KOBİ kavramı açıklanarak, KOBİ' lerin ayırt edici özellikleri ortaya konulmuştur. Günümüzde KOBİ' lerin artan önemleri ve büyük boy işletmelerle ilişkileri, incelenmiştir. Ekonomik ve teknolojik değişimlerin KOBİ' 1er üzerindeki. etkileri incelenerek bu değişimlerin KOBİ' lerin muhasebe sistemleri üzerine etkileri ortaya konulmuştur. Ayrıca geleneksel maliyet sisteminin temel özellikleri anlatılmıştır. İkinci bölümde teknolojik gelişmelerin işletmeler ve muhasebe sistemleri üzerindeki etkileri ve bununla beraber ortaya çıkan çağdaş maliyet yöntemleri ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Bu bölümde kapsamlı bir biçimde incelenen yaklaşımlar şunlardır.. Ürün yaşam dönemi maliyetleme,. Hedef maliyetleme,. Toplam kalite yönetimi ve kalite maliyetleri,. Tam zamanında üretim ve maliyet muhasebesi uygulamalarına etkileri. Üçüncü bölümde ise, çağdaş maliyet sistemlerinden olan Faaliyet Tabanlı Maliyet Sistemi aynı zamanda uygulama konumuz olduğu için ayrıca ve daha ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Uygulama bölümü olan dördüncü bölümünde ise, Maliyet Yönetim Sistemleri ve bu çerçevede önerilen bazı yaklaşımların bir KOBİ' de uygulaması yapılmıştır. Uygulama kapsamında seçilen Nur Gıda Sanayi Ticaret Ltd.Şti.'nin mevcut muhasebe sistemi incelenmiş yeni yaklaşımlara göre elde edilen sonuçlarla geleneksel maliyet muhasebesi sonuçlan karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
- vm ABSTRACT Nowadays, small and medium size companies' success at competition is mainly based on their cost accounting strategies. To have effective cost accounting strategy it seems inevitable for those companies to revise their insufficient cost accounting systems and adapt them so that they can satisfy their needs in such a contemporary endustrial enviroment. At the first part of our study, small and medium size companies (SMSC) concept has been explained and characteristics of SMSC have been emphasized. Increasig importance of SMSC and their relationships with big companies have also been explained. Effect of economic and technological changes on SMSC and SMSC accounting systems have been explaiend. In addition to those, main characteristics of cost accounting systems have been mentioned. In the second part, the effect of technological improvements on the companies, as well as on their accounting systems and contamporary accounting methods have been explained in detail. In this part the following approaches have been studied.. Cost accounting of product life cycle,. Target cost accounting,. Total quality management and quality costs,. Just in time production and cost accounting implementation techniques. In the third part, activity based cost accounting which is also our application subject have been studied in detail. As for the fourth part which is also our practise part, cost management systems and implimantation of some suggestions under the light of those systems have been evaluated. The accounting system of Nur Gıda Sanayi Ticaret Ltd.Şti have been examined and the results have been compared by using traditional cost accounting methods against new approaches.