Charpy cihazı dizaynı imalatı ve 4718 çeliğinin geçiş sıcaklığının belirlenmesi
Design and production of charpy machine and transition temperature determination of sae 4718 steel
- Tez No: 17315
- Danışmanlar: DOÇ.DR. REMZİ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ABSTRAKT \:- Yüksek Lisans Tezi CHARPY CİHAZI DİZAYNI İMALATI VE 4718 ÇELİĞİNİN GEÇİŞ SICAKLIĞININ BELİRLENMESİ Arif ANKARALI Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. Remzi ÇETİN 1991, Sayfa: 98 Jüri: Assoc. Prof. Dr. Remzi ÇETİN Prof. Dr. Eyüp Sabri KAYALI Prof. Dr. Niyazi ERUSLU Bu çalışmada öncelikle metalik malzemelerdeki kırılma olayının mikro mekanizması teorik olarak incelenmiş bu arada kristallerin teorik mukavemeti ve dislokasyonların hareketleri analiz edilmiştir. Diğer deformasyon şekillerine kısa bir değinmeden sonra çekme gerilmeleri neticesi malzeme Üzerinde oluşan teorik kritik gerilme türetilmiştir. Bu arada 15 Joule kapasiteli Charpy çentik dar be cihazı dizayn edilmiş, projelendirilmiş ve imalatı ger çekleştirilerek labaratuvarda hizmete sunulmuştur. Malze melerin kristal yapılarıyla ilgili olarak, değişik sıcaklıklarda mekanik özelliklerinde değişiklikler olduğu bilinmektedir, özellikle Hacim Merkezli Kübik (HMK) kristal yapıya sahip malzemeler oda sıcaklığının altındaki sıcaklıklarda önemli ölçüde gevrek 1 estikler inden çentik darbe mukavemetleri oldukça azalmaktadır. Bu karakteristikleri SAE 4718 alaşımlı çeliğinde gözlemek için, hazırlanan bir grup Charpy çentik darbe numunesi Üzerinde -100 °C ile 900 °C arasındaki sıcaklıklarda deneyler yapılmış ve bu malzemenin suneklikten gevrekliğe geçiş davranışı deneysel olarak gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Deformasyon, kristal, dislokasyon, geçiş sıcaklığı, Charpy, çentik darbe.
Özet (Çeviri)
'J ABSTRACT Masters Thesis DESIGN AND PRODUCTION OF CHARPY MACHINE AND TRANSITION TEMPERATURE DETERMINATION OF SAE 4718 STEEL Arif ANKARALI Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. R. ÇETİN 1991, Page: 98 Jury: Assoc. Prof. Dr. Remzi ÇETİN Prof.Dr.EyUp Sabri KAYALI Prof. Dr. Niyazi ERUSLU In this study, firstly the micro fracture mekanizm of the metallic materials and the strength of crystals were studied theoretically. At the same time the dislocation movements were analyzed. After mentioning about the other deformation types, the critical stress re sulted by the tensile stresses was derived. In addition to this the Charpy machine which have 15 Joule capasity de signed and manufactured in the workshop anc, now it's on use within the laboratory for educational purposes. It's commonly known that the materials have different mechani cal properties at different temperatures. Especially Body Centered Cubic materials are becoming very brittle under room temperature and their resistance to impact loads dec reasing suddenly. For observing these behaviours, a group of specimens were prepared from SAE 4718 steels and some experiments were done between -100 °C and 900 °C. As a re sult, the transition behaviour of this steel was obtained experimental ly. KEY WORDS: Deformation, crystal, dislocation, transition temperature, Charpy, impact. ii