Konya II.Organize sanayi bölgesi zemin ve yeraltı suyunun beton üzerine etkisi
- Tez No: 17318
- Danışmanlar: PROF.DR. TAMER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
II ÖZET Araştırma, Konya II. Organize Sanayi Bölgesi zemin ve yeraltı suyunun beton üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. II. Organize Sanayi Bölgesi, yoğun sanayi yapılarının yer aldığı, yörenin en çukur alanı olması nedeniyle de yüksek yeraltı suyu etkisinde kalan bir bölge olup etkin bir drenaj sisteminden yoksundur. Bölgede zemin yüzeyine 80 cm kadar yaklaşabilen ve yapıların temel be tonunu olumsuz yönde etkileyen yeraltı suyu içerisindeki magnezyum, sülfat ve klor iyonlarının konsantrasyonları sırası ile 6991 mg/1, 27301 mg/1 ve 30255 mg/1 değerlerine kadar ulaşabilmektedir. Bu suyun etkisinde bulunan bölge topraklan da çok tuzlu ve sodyumlu olup 250 anlık toprak profilinde tuzluluk 38.94 mllim- hos/cm, değişebilir sodyum yüzdesi İse 28.30 değerine kadar yükselebilmektedir. Yukarıda toprak ve yeraltı suyu özellikleri belirtilen bu alanda 2.5 m derinliğinde. 1.5 m genişliğinde ve 4 m uzunluğunda açılan bir deneme çukurunda, labaratuvarda üretilen BS16 sınıfı silindirik beton numunelerden (0 15 cm, h=30 cm) 48 adet yerleştirilmiştir. 28 gün dayanım kazandıktan sonra yerleştirilen bu numuneler, aylık periyodlarla 8 ay boyunca ve her defasında 6'şar adet olmak üzere çıkarılarak basınç dayanım testine tabi tutulmuştur. Aynı İşlem Fakülte Bahçesi'nde yeraltı suyu sorunu olmayan bir alanda da tekrarlanmıştır. Çalışmada Fakülte Bahçesi Lokasyon 1, II. nd Organize Sanayi Bölgesi Lokasyon 2 adı İle anılmıştır. Araştırma sonunda Lokasyon 1 koşullarında 87 günlük beton numunelerinde basınç dayanımı yönünden olumlu yönde, Lokasyon 2 ortamında ise 59 günden itibaren olumsuz yönde önemli farklılıklar ortaya çıkmıştır. Deneme sonunda başlangıca göre Lokasyon l'de ortalama 24.15 kg/ cm2 Tik bir basınç da yanımı artışı gözlenirken, Lokasyon 2*de ortalama 140.20 kg/cm2'lik bir basınç azalması belirlenmiştir. Araştırma sonunda, hızlı bir yapılaşmanın görüldüğü araştırma alanının beton yapılan olumsuz yönde etkilediği belirlenmiş ve bu etkilerin en aza indirilmesi için uygulanması gerekil görülen önlemler tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This research was done in order to find out the effects of groundwater on concrete in the Second Organized Industrial Region of Konya. The Second Organized Industrial Region, occupying the heavily constructed Industrial plants, forms the lowest plain In the environment. The wa ter table in the region Is very high, and there is no sufficient drainage system. The groundwater level occasionally reachen as close as 80 centimeters to the surface, and this may affect the stability of the buildings in the site. The con centration of magnesium, sulfate and chloride ions in the groundwater was mea sured to be 6991 mg/1, 27301 mg/1 and 30255 mg/1 respectively. Soil under the influence of groundwater in the region is rich in salt and sodium. Examination of 250 centimeter soil profile in the site inticadet that soltiness is 38.94 milimhos/ cm. and changeable sodium percentage is around 28.30. In the site, a trench, 2.5 m deep, 1.5 wide and 4 m long, was excavated. C16 type 48 cyllndric concrete samples (0 15 cm, h=30 cm) were made in the laboratory. 28 days later, these concrete samples were made in the laboratory. 28 days later, these concrete samples were placed into the trench for 8 months. Everymonth, after the samples had been placed, 6 of the samples were taken out to apply the unixial strain strength test. Same procedures have been done in the yard of the Faculty of Engineering and Architecture, Selçuk University, where there is no groundwater problem con- cerring the construction stability. In this study, the faculty yard and the Second Organized Industrial Region are called as Loccation 1 and Loccation 2, respectively. At the end of this study, significant differences were determined in locca tion 1 after 87 days and in location 2 after 59 days. Comparing to the beginning, it is observed that the mean strain strength increased 24.15 kg/ cm2 in loccation 1 and decreased 140.20 kg/cm2 in loccation 2. At the end of the investigation, it is observed that there is a heavy cons truction in the study area where concrete constructions have been affected by groundwater in a negative way. In order to minimize these effects, recessary pre cautions which must be taken have been recommended.