3. Organize Sanayi Bölgesi'nde (Konya) yeraltısuyu kirliliği
Groundwater contamination in 3. Organised Industrial Area (Konya)
  1. Tez No: 291263
  2. Yazar: DERYA PINARKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. TAHİR NALBANTÇILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Geological Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma kapsamında Konya'nın gün geçtikçe kapasitesini arttıran III. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki sanayileşmenin, üzerinde yeraldığı akiferin hidrokimyasal özellikleri üzerinde herhangi bir değişime neden olup olmadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.Proje alanını temsil edebilecek nitelikte 11 kuyu tespit edilerek inceleme alanındaki akiferde su kalitesinde oluşan değişimi belirleyebilmek amacıyla 2010 yılı kurak dönemi ve 2011 yılı yağışlı dönemi temsil edecek şekilde örneklemeler yapılmıştır.Su örneklerinden yapılan analizlerin Piper, Schoeller, Üçgen, Wilcox ve ABD tuzluluk laboratuvarı diyagramlarında su kalitesi bakımından değerlendirilmesi yapılmıştır.Çalışma alanında yeraltısuyu örneklerinin yerinde ölçüm ve analizlerine ait pH, iletkenlik (EC), toplam alkalinite (CaCO3), toplam sertlik, bulanıklık, NH3, NO3, SO4, B, Ca, Cl, Co, Cr, Cu, Cr, Fe, Ga, K, Li, Mg, Mn, Na, Ni, Sr, V ve Zn dağılım haritaları hazırlanmıştır.Ayrıca su örnekleri TS 266'ya göre değerlendirildiğinde; her iki örnekleme döneminde örneklerin neredeyse tamamının B, Fe ve SO4 açısından riskli olduğu belirlenmiştir. II. dönemde ise birinci dönemden farklı olarak örneklerin tamamında Cr ve Ni değerlerinde bir artış gözlenmektedir. Genel olarak II. dönem örneklerinde standartları aşan örnek sayısının I. döneme göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir.Sonuç olarak bölgede yeraltısuyundaki yüksek iletkenlik değerlerinin akiferdeki jipsli seviyelerden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Na, Mg, Cl, Ca ve SO4 değerlerinin yüksek olmasının litolojiden kaynaklandığı belirlenmiştir.Ancak sanayileşmeden kaynaklanan bir kirliliğin tespitine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Konya, day by day increasing the capacity of the scope of this study III. Organized Industrial Zone of industrialization, on the hydrochemical characteristics listed our aquifer tried to put out on whether there is any reason to change.Nature that would represent the project area will be identified and 11 wells in the study area in order to determine the changes in aquifer water quality in 2010 and the driest period of 2011 to represent the sampling period was wet.The analysis of water samples Piper, Schoeller, Triangle, Wilcox and the U.S. salinity laboratory evaluation of diagrams were made in terms of water quality.Working in the field of on-site measurement and analysis of groundwater samples for pH, conductivity (EC), total alkalinity (CaCO3), total hardness, turbidity, NH3, NO3, SO4, B, Ca, Cl, Co, Cr, Cu, Cr, Fe, Ga , K, Li, Mg, Mn, Na, Ni, Sr, V and Zn distribution maps were prepared.In addition, water samples were evaluated according to TS 266, almost all the B samples of both the sampling period, was determined to be risky in terms of Fe and SO4. In the second phase in all samples, unlike the first period, an increase was observed in Cr and Ni values. In general, II. sample period, the number of samples exceeding standards I. period was found to be more than.As a result, the region ın groundwater gypsiferous aquifer levels caused by high conductivity values have been determined. Na, Mg, Cl, Ca, and SO4 values were determined to be higher due to lithology.However, the pollution caused by industrialization, the determination has not been found.