Ali Hadi Bara ve atölyesi: Türk heykelinde yeni oluşumlar
Ali Hadi Bara and his studio: New tendencies in Turkish sculupture
  1. Tez No: 173203
  2. Yazar: AYŞE NAHİDE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEYNEP YASA YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
ÖZET YILMAZ, Ayşe Nahide.“Ali Hadi Bara ve Atölyesi: Türk Heykelinde Yeni Oluşumlar”(Yayınlanmamış Yüksek Lisans Tezi), Ankara: Hacettepe Üniversitesi, 2006. Cumhuriyet dönemi Türk heykel sanatının öncülerinden olan Ali Hadi Bara, 1906'da Tahran'da doğmuş, 1923'te Sanayi-i Nefise Mektebi'ne kaydolmuş ve mezuniyetinden hemen sonra 1927'de kazandığı devlet bursuyla heykel eğitimine Paris'te devam etmiştir. Yurda dönmesiyle birlikte Akademi'de görevlendirilmiş, Müstakil Ressamlar ve Heykeltraşlar Birliği, Türk Heykeltraşlar Cemiyeti ve Grup Espas gibi sanatçı birliklerinin etkinliklerine katılmış, 1932-46 arasında anıt uygulamaları gerçekleştirmiştir. Yaşamının sonuna dek kişisel bir sergi açmamışsa da, dönemindeki ulusal ve uluslararası yarışma ve sergilerde yerini almıştır. Ali Hadi Bara 1927 - 1948 yılları arasında baş, çıplak ve anıtlardan oluşan figüratif yapıtlarında güçlü bir biçimleme yeteneği ortaya koymuş; İhsan Özsoy, Auguste Rodin, Emile-Antoine Bourdelle, Aristide Maillol ve Charles Despiau izleğini yansıtmıştır. 1948'den sonra fıgürlerindeki soyutlamayı arttıran sanatçı, 1950'deki Paris gezisinden sonra yönünü tamamen soyuta çevirmiş, doğadaki nesnelerin birbirleriyle olan ilişkilerini salt biçimsel bir bağlamda değerlendirmeye çalışmıştır. Bu dönemdeki yapıtları, 1948 öncesine göre daha bir çeşitlilik göstermektedir. Bir yanda boşlukta bir çizim izlenimi veren biçimler, bir yanda delikli düzlemleriyle birbirini kesen levhalar, bir yanda malzemenin özgürce hareket etmesine olanak veren organik heykeller ve gelişmenin ikonlarından biri olan uzay gemisi imgeleri, onun anlatım araçlarındandır. Akademi'nin eğitim kadrosundaki görevi boyunca sevilen bir hoca olarak, sadece kendi öğrencilerinin değil, tüm Akademi çevresinin hayranlığını kazanmıştır. Bildiklerini paylaşmaktan çekinmeyen, öğrenme ve öğretme arzusunu hiç kaybetmeyen, yeni eğilimleri destekleyen bir kişiliğe sahiptir. Kuzgun Acar, Gürdal Duyar, Füsun Onur, Tamer Başoğlu ve Semahat Acuner gibi Türk heykel sanatının önemli isimleri onun öğrencisi olmuşlardır. Akademi dışında, Plajyolu'nda bulunan ve sonraları Kandilli 'ye taşınan özel atölyesi de dönemin önemli sanat merkezlerinden biri haline gelmiştir. Yapıtları, sanat etkinlikleri ve eğitimci kişiliğiyle Ali Hadi Bara, modern Türk heykel sanatının vazgeçilmez isimleri arasındadır. Anahtar Sözcükler Ali Hadi Bara, modern Türk sanatı, soyut akımlar, figüratif/nonfigüratif heykel, Akademi
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT YILMAZ, Ayşe Nahide.“Ali Hadi Bara and His Studio: New Tendencies in Turkish Sculpture”(Unpublished Master's Thesis), Ankara: Hacettepe University, 2006. Ali Hadi Bara, being a pioneering Turkish sculptor of Republic Era, was born in Teheran in 1 906, registered Sanayi-i Nefise Mektebi in 1923 and continued his sculpture education in Paris with a scholarship from the State in 1927. After his return to the country, he was charged with instruction at the Academy, participated in the activities of some artist unions such as The Association of Independent Painters and Sculptors, Turkish Society of Sculptors and Groupe Espace and realized several monument applications between 1932-46. Although he had no individual exhibition of himself, he sent his works to the national and international competitions and exhibitions of the time. Ali Hadi Bara displayed himself with a certain talent of modeling by his figurative works consisting of heads, nudes and monuments between 1927 and 1948, which was inspired by İhsan Özsoy, Auguste Rodin, Emile- Antoine Bourdelle, Aristide Maillol and Charles Despiau. After 1948, he had appeared with some abstractions which were the results from a study of the relations between the objects of nature in just a formal context. The 1950 visit to Paris led him pure abstract art. These works reflect variable subject of matters. Some of the works recall the shape of a drawing in the space; some present plane sheets which cut out each other with their holes dwelled upon on them while some are the organic sculptures allowing the material to move freely and some are the images of spaceship which is one of the symbols of human progress in time. During the Academy years, being a beloved professor, he got the admiration of not only his students, but also the whole Faculty and art circle. He was such a person that he never abstained from sharing his knowledge, never lost the desire for learning and teaching, and always upheld the new tendencies. Considerable sculptors such as Kuzgun Acar, Gürdal Duyar, Füsun Onur, Tamer Başoğlu ve Semahat Acuner were his students at the Academy. His private studio, firstly in Plajyolu and then in Kandilli, had also become one the most important art centers of the age. Considering his works, art activities and personality as an educator, Ali Hadi Bara is among the essential names of the modern Turkish sculpture. Key Words Ali Hadi Bara, modern Turkish art, abstract movements, figurative/nonfigurative sculpture, Academy