Otoportre
Self portrait
- Tez No: 173204
- Danışmanlar: Y.DOÇ. İSMAİL ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Kal Sevda, Otoportre, Yüksek Lisans Sanat Raporu, Ankara, 2006 Sanat, insanın varoluşu ile başlayıp, varlığını anlamlandırma sürecinin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Bu süreçte kendini ifade etmeye çalışan sanatçılar, sanat tarihi boyunca bir çok yönteme başvurmuştur. Resim sanatı içerisindeki bu yöntemlerden biri de; otoportre çalışmalarıdır. Bu çalışmalarda sanatçılar hem kendi benliklerinin sonraki nesiller tarafından algılanabilmesi, hem de bir sanat nesnesinde sonsuzlaşmak arzusuyla, kendilerini tasvir etmişlerdir. Bu bağlamda çalışmanın ilk bölümünde; sanat ve insanlık tarihinde ortaya çıkan, portre-otoportre kavramları ve örnekleri incelenmiştir. İnsanın içinde varolan ölümsüzlük ve sonraki nesillerce tanınma arzusu, hükümdarlar, soylu ve zenginlerin elinde bir güç gösterisi olmuştur. Bu etkiyle ortaya çıkan portre çalışmaları, o dönemin siyasi, ekonomik ve sosyal yapısıyla ilişkilendirilmiştir. Önceleri başkalarının portrelerini yapan sanatçıların, sonrasında aynı dürtülerle yapıtlarının bir yerine, kendilerini dahil etmeleri ile otoportre gündeme gelmiştir. İlk otoportre Jean Fouquet tarafından yapılmış olsa da, öncesinde sanatçıların imza yerine kendi portrelerini yapmaları, otoportre kavramının sanatsal bir anlayış olarak ortaya çıkmasının ilk örneklerini oluşturmuştur. Bu çalışmanın birinci ve ikinci bölümlerinde; otoportre anlayışının gelişimi, bireysel bir üslup haline dönüşmesi ve gelişen kavramsal boyutunun analizi ortaya konulmuştur. Dürer, Rembrandt, Van Gogh, Schiele ve Kahlo gibi sanat tarihinde önemli bir yeri olan sanatçıların çalışmalarından örnekler verilerek, bu sanatçıların otoportre kavramına bakış açıları irdelenmiştir. Tarihsel araştırmanın çalışmaların öncesinde yapılması, incelenen sanatçıların anlayışlarından farklı olarak, özgün yaklaşımlar göstermek için temel11 oluşturmuştur. Teknik olarak yağlıboya kullanılan resimlerde, hazırlanan eskiz doğrultusunda, kişinin hayata dair düşüncelerinin bir yansıması olan parça- bütün ilişkisinden esinlenerek, kompozisyon oluşturulurken, parçalanmalara gidilmiştir. Parçaların varlığı ile oyunsu bir nitelik de hedeflenmiştir. Kişiye özgü düşüncelerin, anlatımcı bir anlayış izlemeden, görüntüsüne yansıdığı görüşüyle uygulamalar yapılmıştır. Bu bağlamlar ışığında ortaya konulan çalışmalarda, otoportre kavramının benlik ile olan ilişkisi, bilinç düzeyinde meydana gelen değişik düşüncelerin, insan yüzünde görselleşmesi ve bir ifade olarak insanın varlığının yansıması tasarlanmıştır. Anahtar Sözcükler Otoportre, portre, sanat, parçalama, benlik, ölümsüzlük.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Kal Sevda, Selfportrait, Master's Art Report, Ankara, 2006 Art has started with the beginning of mankind and has come out as a result of the process of giving a meaning to man's existence. Artists who have been trying to express themselves throughout this process have resorted to many different methods. One of these methods in painting is selfportrait. In these works artists have portrayed themselves in order to be perceived by the posterity as well as to be able to eternize themselves in an artwork. With this context, in the first chapter of the study; portrait-selfportrait concepts and some examples that have come out during history of humanity were analized. The passion for immortality and for capability of being known by posterity which exists within human spirit has been a showdown for suzerians, noble and wealthy people. The portrait works that came out with this influence were correlated with the political, economical and social structure of the related period. The artists who used to portray others have started including their own faces somewhere in their works with the same motivation, so selfportrait has come into question. Although the first selfportrait was painted by Jean Fouquet, earlier artists' selfportraits that had been made instead of their autographs were the first examples of selfportrait concept to come out as an understanding of art. In the first and second chapters of this study, the progress of understanding of selfportrait, its transformation to individual genre and the analysis of its developing conceptional dimension were introduced. By giving examples from some works of Dürer, Rembrandt, Van Gogh, Schiele and Kahlo who have important places in the history of arts, their viewpoints to the concept of selfportrait were examined. The historical research was made before the portrait works so the basis for original approaches was formed being distinct from the manners of the examined artists. In the paintings which oil color was used asIV technique, fragmentation was used in forming the composition being influenced by piece-whole relation as the reflection of the person's thoughts related to life. By the fragments, charasteristics of a game was also aimed. Applications were made with the opinion that the person's own thoughts would be reflected to her appearance without following a descriptive manner. In these works that were introduced with this context, the relationship between selfportrait and personality, visualization of different thoughts in person's face that occur in consciousness and the reflection of the existance of human as an expression were purposed. Key Words Selfportrait, portrait, art, fragmentation, personality, immortality.