Sa'di-yi Şirazi'nin Gülistan adlı eserinde insan tipleri ve hikayelerinin tahlili
At the Sa'di Şirazi's work named Gülistan the human types and analysis of his stories
- Tez No: 173236
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KADRİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Şeyh Sa'di-yi Şirazi'nin yaşadığı dönemin edebi ve siyasi durumu hakkında bilgi verilmektedir.. İkinci bölümde; şeyh Sa'di-yİ Şirazi'nin hayatı ve eserleri, Gülistan kitabını yazma sebebi ile ilgili araştırma bulunmaktadır. Üçüncü bölümde; Gülistan kitabında bazı güzel hikayeler ile padişah, derviş, şehzade, vezir, baba-oğul ve bilge kişi, alim kişi gibi insan tipleri anlatılmıştır. Dördüncü ve son bölümde Gülistan kitabındaki bazı güzel sözlerden örnekler verilmektedir. Özetle bu çalışma; Şeyh Sa'di-yi Şirazi'nin Gülistan adlı eserinde geçen insan tiplerinin anlamı, kitaptaki hikayeleri tahlil edilip yorumlanmasıdır. Bu çalışma yazarın nasihatlerini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This work consist of four parts. In the first part; it is given information about the run of Şeyh Sa'di-yi Şirazi lived with iiterary and political condition. Îr the second part; there is a research about the life and opus of Şeyh Sa'di-yi Şirazi. There is also another reserch explaning why he wrote the book Gülistan. Is the third part; some nice stories in the book Gülistan and, the human types like sultan, dervish, prince, vezier, father and son are aiso explaning. In the fourth and last part; exemples from nice sentenses are given from the book of Gülistan. Consequently this work; maining about the human types that take part in the Şeyh Sa'di-yi Şirazis Gülistan book. The stories in the book are examined and interpreted. This work aiso contain of the writers advices.